It is currently 28. Mar 2024. 13:02



Reply to topic  [ 8 posts ] 
31313 vs 17101 
Author Message
AFOL

Joined: 21. Sep 2011. 11:00
Posts: 517
Post 31313 vs 17101
pozdrav ekipa, trebam savjet

kupio bih lego mindstorms ev3 ili novi boost creative toolbox, u biti nebih ja kupio nego izgleda da cu ja to dobiti pod bor :LEGO23:

e sad, poanta je da ce to ipak biti vise za sinove, stariji ima 10, mladi 4.5, al oba su experti u baratnju s legicima, mladi izrazito brzo uci , tako da mu naprednije stvari nisu problem

sve to me naginje prema 31313 setu, al posto je to ipak stariji set, a toolbox je friski, sta vi preporucate?

mozda netko ima oba seta, pa zna usporedbu iz prve ruke :)


Last edited by Zagele on 08. Dec 2017. 09:53, edited 1 time in total.



08. Dec 2017. 07:41
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 21. Nov 2009. 18:51
Posts: 4909
Post Re: 31313 vs 17101
Boost je puuno jednostavniji i više za djecu, a Mindstorm je pravi ozbiljan robotski set pa mu je i cijena skoro 3 puta veća.

Što god da uzmeš nećeš pogriješiti.

_________________
Flickr


08. Dec 2017. 09:50
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 29. Aug 2012. 01:40
Posts: 1317
Location: Billund / Zagreb
Post Re: 31313 vs 17101
Boost je baš baš za djecu. Ima jednu programsku kocketinu s integriranim motorom. Sučelje je samo preko tableta i to mora biti dosta napredni tablet tipa Ipad. Dobro pročitaj tehničke zahtjevnosti jer sa slabim tabletom ne možeš ništa.

Ako ti klinci znaju riješiti Google doodle od neki dan bez pomoći, spremni su za EV3

_________________
Tražim azil u Fabulandu
Flickr


08. Dec 2017. 09:53
Profile WWW
AFOL

Joined: 21. Sep 2011. 11:00
Posts: 517
Post Re: 31313 vs 17101
stariji mozda i zna, bas cu mu dati jer je isao na robotiku ovo ljeto
mladi sigurnao ne zna, al on ce ionako kopirati brata, cilj mi je samo zainteresirati ga za tako nesto

obzirom da tablet cak uopce ni nemam (ak ne racunam ok klinca skolski di ne smijem instalirat nista), a sumnjam da ce zena dat novi iphone u lego svrhe, cini mi se da ce biti EV3 ipak

i da, cijena - trenutno je odnos 230 - 130 (gbp)


08. Dec 2017. 10:03
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 01. Oct 2012. 17:01
Posts: 1117
Location: Zagreb/Vinkovci
Post Re: 31313 vs 17101
Kolega s posla je kupio Boost pa je tek naknadno shvatio da treba i tablet određene veličine, koji nije imao. Pa je morao i novi iPad kupiti tako da je na kraju ispalo puno skuplje od planiranog.

_________________
http://www.brickset.com/search/?ownedBy=sule


08. Dec 2017. 11:07
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 18. Nov 2008. 08:20
Posts: 3217
Location: Zadar
Post Re: 31313 vs 17101
Malo se kasno javljam, ali evo prilike za malo prokomentirati EV3, dakle 31313 set.

Prvo, skup je. Najmanje 2000,00 kn, a po dućanima i 2400,00.

Drugo, star je. Objavljen je 2013, a bavi se tehničkim disciplinama poput programiranja koje se jako brzo mijenjaju i napreduju, dakle ima velike predispozicije da je već odavno zastario i samo što nije izišao novi model, iako nije najavljen, LEGO Mindstormse izbacuje oko svakih 5 godina.

Treće, 100% Technic je. Ovo naravno nije mana inače, ali jest u našoj kući u kojoj su se uvijek štovali 2x4 brickovi, a sa Technic axleovima nismo znali točno ni čemu služe. Ja osobno, čak i kad bi složio kakav mini technic rješenje iz official setova i dalje nisam posve shvaćao sistem, toliko sam cjepljen protiv mehanike, pa kako da onda išta ikad složimo.

Četvrto, moj desetogodišnjak kojem sam ga kupio je odrastao u tolikoj hrpi LEGO kockica da ga nikad nisu pravo privukli. Naprosto, bio je prezasićen time, a ja sam se bavio drugim stvarima, pa nisam adekvatno ni prenio ljubav na njega. Mali je uglavnom samo visio na Playstationu, međutim, pokazao i interes da ga zanima programiranje. Tu se tati upalila lampica - LEGO Mindstors su prije svega vrhunski alat za učenje - i prije oko mjesec dana eto EV3-ja na vrata.

I stigao. :LEGO31:

I .. bam! :LEGO12:

Oduševljenje! Genijalnost! Zabava! Pamet! Škola!! Sve!! :LEGO16: :LEGO16: :LEGO16: :LEGO28: :LEGO29: :LEGO29: Oduševljenje! (Ok, ja možda malo više nego on, ali i on sasvim dovoljno)

A onda rezime...
To što je skup - svejedno, dječji osmijeh ionako nema cijenu. Odmah sam kupio i par ekstra senzora.

Drugo, što je star. Well, to samo znači da dugo postoji i da ima dobar i bogat community. Community nije baš bogat kao LEGO AFOL scena, ali je ok. Na tržištu ima raznih drugih robotic boxeva - koji su i jeftiniji i imaju više i zanimljivijih senzora, ali naravno, jednom AFOL-u oni nikad nisu bili opcija. A tek usporedbom sa istim sada mogu reći da je LEGO najbolji izbor, ako je učenje glavna motivacija.

Mindstormi imaju jako jako dobro napravljenu "školu" učenja slaganja i programiranja. Slaganje svakog od 5 osnovnih robota je podijeljeno na nekoliko misija, od kojih se u svakoj treba riješiti neki specifični zadatak. Npr, nakon što smo složili gmizavo zmijino tijelo (prvi zadatak), drugi zadatak je bio složiti glavu zmije koja grize, to znači prvo je složiti a onda i isprogramirati. Treći zadatak je da zmija grize kad ti je blizu, četvrti da te hvata po sobi, itd...
Image
Slaganje smo radili po uputama, a programirali smo sami, pa tek kad eventualno ne bi uspjeli smo gledali kako je to službeno riješeno.

Nakon 5 osnovnih modela s kojima se prođe prava škola slaganja, tu je i 12 dodatnih modela, sve služeni lego modeli od istog seta. 17 u 1, je zbilja bogat broj, ne znam ima li ijedan drugi set takav omjer.

I naravno, najbolji dio je slagati svoje, ili, ako ne već svoje onda krasti tuđe ideje, jer... toliko je ludih i dobrih robota već napravljeno, da zbilja nije lako smisliti nešto novo.

Što se zastarjelosti tiče, ne igra previše. Sigurno bi moderiji brick bio lakši i manji, imao bolji ekran, ali sve su to minorne stvari. Programiranje je odlično, i na dovoljno bazičnoj razini da tu modernost nije imperativ. Motori i senzori ne zastarjevaju, tako da - nije problem.
Also, brick se može upgradeati na silne načine čime se može urediti da se programira i u svim drugim postojećim programskim jezicima i frameworcima, čime se dodatno povećavaju i - mogućnosti - i verzibilnost u učenju programiranja. Svakako, genijalno!!


Anyway, Holiday tree ballsbot je naša prva ručna kreacija, na koju smo se bacili nakon tri osnovna modela iz uputa, pa se sad i veselimo vratiti dalje uputama.
A sam robot je napravljen zajedničkim snagama, i makar nije prezahtjevan s robotske strane ipak valja reći da je 50% slaganja robotskih djelova i 100% programiranja odradio desetogodišnjak, a samo zahtjevnije zglobove senior.

Well, nisam baš planirao recenziju seta pisati, al tako je ispalo. Možda odradim i cijelu s fotkama uskoro. Gušt je baviti se EV3-com.

_________________
Image
storyatures.com


05. Jan 2018. 12:27
Profile WWW
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 19. Feb 2009. 14:10
Posts: 4807
Post Re: 31313 vs 17101
Kul, svakako! Razmišljao već nabaviti ga ali nikako da skupim pare za tako nešto. Ah.... jednog dana možda.. nadam se
Hvala u svakom slučaju na ovoj sažetoj recenziji :LEGO05:

_________________
moji setovi ako ikoga zanima: http://www.brickset.com/search/?ownedBy=Veeborg


05. Jan 2018. 15:02
Profile
AFOL

Joined: 04. Jan 2015. 07:37
Posts: 76
Post Re: 31313 vs 17101
Ja sam dici (9,7,5) kupio ima pola godine BOOST i toliko sreće, ideja, slaganja nisam vidio sa nitijednim setom. Sada ih mogu ucjenjivati sa školom i ocjenama za igru sa BOOStom i moram priznati da su se itekako popravili i da sve brže i bolje riješavaju :)

Sada čekam hoće li LEGO najaviti novi Mindstorm ili ću kupiti kad završi školska godina "stari" EV3...


12. Feb 2018. 23:17
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 8 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.