It is currently 28. Mar 2024. 09:11



Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Next
MOC - osnove 
Author Message
AFOL
User avatar

Joined: 01. Dec 2012. 11:04
Posts: 127
Location: ZG
Post Re: MOC - osnove
Pozdrav svima,

jedno pitanje tj više njih. Planiram napraviti jedan MoC ali sam što se tiče Mocova teški početnik tj to bi mi bio prvi.
Pošto će se u njemu dosta graditi tj bit će dosta kockica - da li te razne kockice kupujete u Bricklinku na hrpe ili one setove raznih kockica što ima po dućanima.
Trebat će mi dosta jednobojnih. (iako možda u međuvremenu promijenim temu :))
Što se tiče ostalog, figura i dijelova itd. uzimate iz raznih setova, kupujete posebno ili i jedno i drugo?

Možda će neka od ovih pitanja zvučati glupo, al kak velim sve mi je to novo. :LEGO70:


13. Dec 2017. 13:23
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 29. Aug 2012. 01:40
Posts: 1317
Location: Billund / Zagreb
Post Re: MOC - osnove
Sve od navedenog. Bricklink je osim za kupovinu, glavna referenca za određivanje trenutnih vrijednosti dijelova. (cijenu određuje ponuda & potražnja, a ne trošak proizvodnje)

1. Kockice su najeftinije u setovima, ali setovi ne sadrže uvijek kockice koje nam trebaju u dovoljnim količinama. Dugoročno je kupovanje velikih setova najpovoljniji način za skupiti dobru kolekciju kockica, pogotovo ako kupuješ na popustima. Neki si i vrate dio novca preprodajom minifigura iz seta.

Ako svoje kreacije ne planiraš nikada rastaviti, onda taj način nema smisla i bolje je ciljano kupovati samo ono što ti treba.

2. Pick-a-Brick je dobar za skupiti velike količine nekih stvari za nisku cijenu (ne ovaj naš na kile, nego oni vani na čaše), ali je izbor previše orijentiran djeci i dijelovi koji se često nalaze na zidu, brzo postanu jeftini i na Bricklinku (uz par iznimaka).

3. Postoji i program naručivanja velikih količina kockica koji uživaju registrirane LEGO User Grupe poput kluba Kockice, ali se pravo sudjelovanja zaslužuje aktivnošću, ne samim članstvom. Dijelovi se biraju grupnim dogovorom jednom godišnje, na izboru su samo kockice u proizvodnji za tekuću godinu i proces od narudžbe do dostave traje skoro godinu dana.

4. Ako imaš adresu negdje u zapadnoj Europi jer ne dostavlja u HR, alternativa Bricklink cijenama za određene kockice je i službeni LEGO shop koji omogućuje kupnju zamjenskih dijelova. Zove se Bricks & Pieces (zatvoren od prosinca do veljače).

5. Kupovina rabljenih lotova s oglasnika. Neki članovi ovdje prakticiraju ovaj način skupljanja, ali iz mojeg iskustva se ne isplati jer je većina kockica iz nekompletnih setova koje je preraslo neko dijete ili neželjeni ostaci nekog prekupca. Kockice su nagrižene, izgrebane, požutjele od sunca, smrde po duhanu, dođu s ostacima hrane, plastelina i prašine, te često uključuju kockice drugih off brand proizvođača. Cijene nisu usklađene jer uvriježena legenda našeg folklora glasi: "LEGO je skup", a deprecijacija je pojam koji ne postoji u našem rječniku. Ako se ponekad i pojavi dobra prilika, trebaš biti brži od konkurencije pojedinaca koji cijeli dan sjede pred ekranom i stišću F5.

6. Bricklink je glavni izvor individualnih kockica jer obuhvaća sve dijelove i boje ikad proizvedene. U prosjeku je jedan od najskupljih izvora kupovine, ali to ovisi o kockicama. Neke stvari su upravo na Bricklinku najjeftinije. Potrebno je malo proučiti kako radi sustav i poželjno je dobro poznavanje pojedinih dijelova i boja. Rabljeni dijelovi su u većini slučajeva u jako dobrom stanju i prijevare su vrlo rijetke. Zahtjeva detaljno čitanje pravila, poštarine i ostalih troškova svake pojedine trgovine, te strateško usklađivanje svoje wanted liste kako bi obavio najpovoljniju kupnju. Malo je komplicirano na prvu, ali jednom svladan, Bricklink je neizostavni dio svakog AFOLa. Bricklink može izazvati ovisnost

_________________
Tražim azil u Fabulandu
Flickr


13. Dec 2017. 14:50
Profile WWW
AFOL
User avatar

Joined: 01. Dec 2012. 11:04
Posts: 127
Location: ZG
Post Re: MOC - osnove
Hvala puno! Više nego iscrpan odgovor. :LEGO70:
U svakom slučaju MoC nije dječja igra. :LEGO49:


13. Dec 2017. 15:47
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 14:13
Posts: 8275
Location: Zagreb
Post Re: MOC - osnove
Sven je sve(n) rekao. :LEGO39:

_________________
flickr YouTube Brickset


13. Dec 2017. 18:09
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 30. Aug 2017. 10:37
Posts: 71
Post Re: MOC - osnove
Dodala bih jos - uvijek trebas vise kockica nego sto se cini.

Kada zavrsis MOC otvori temu pa ga pokazi. Veselimo se svakom novom clanu.


14. Dec 2017. 07:54
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 04. Mar 2015. 13:09
Posts: 24
Location: Zagreb/Velika Gorica
Post Re: MOC - osnove
Sven_F wrote:
Bricklink može izazvati ovisnost

[amen]


14. Dec 2017. 14:02
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 30. Aug 2017. 10:37
Posts: 71
Post Bruce Wayne Tantrum
Evo jedan brzinski od petka.

Nudi nam uvid u kupaonu Brucea Waynea, ne Batmana, iako smo sigurni da je Batman jako cool tip. Bat... pardon, Bruce Wayne ima tantrum jer ne želi na kupanje i Alfred se mora nositi s tim.

Image

Bez figurica

Image

Ako pažljivo pogledate, vidjet ćete kako je Bruceu pukla jedna pločica kod lavaboa :LEGO07: Majstori su svuda jednako nemarni.

Image

I Bat(h)tub

Image

Kao i uvijek, koliko god ja naručujem, kockice fale i fale, pa su svoje mjesto pronašle i neke stare, žute i izgrižene s početka 90-ih


22. Jan 2018. 09:10
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 01. Oct 2012. 17:01
Posts: 1117
Location: Zagreb/Vinkovci
Post Re: MOC - osnove
Ajd da probam jednu staru kockicu pogoditi? Ispod šišmiša bijeli jumper? :LEGO24: + majstori su i rub kade sfušarili :LEGO03:

Meni je kreacija genijalna, super detalji, tepih i wc daska su mi vrh, a i zrcalo s ovom rasvjetom mami na šminkanje.

Odlična ideja (mašta) i izvedba!

_________________
http://www.brickset.com/search/?ownedBy=sule


22. Jan 2018. 09:37
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 30. Aug 2017. 10:37
Posts: 71
Post Re: MOC - osnove
Sule99 wrote:
Ajd da probam jednu staru kockicu pogoditi? Ispod šišmiša bijeli jumper? :LEGO24: + majstori su i rub kade sfušarili :LEGO03:


BINGO! :LEGO03:

Rub kade? A vidi iznad bordure ostatke pločica kako su skrpali! Bat... ovaj Bruce, nije računao da 15% otpadne prilikom postavljanja pa su morali krpati :LEGO05:

Quote:
Meni je kreacija genijalna, super detalji, tepih i wc daska su mi vrh, a i zrcalo s ovom rasvjetom mami na šminkanje.

Odlična ideja (mašta) i izvedba!


Hvala! Zapravo je krenulo od MF Batmana, a sva sreća da cimer ima hrpu DC setova, pa sam posudila i simbole koji su baš kompletirali sve.


22. Jan 2018. 09:48
Profile
Upravni odbor
User avatar

Joined: 12. Nov 2012. 11:28
Posts: 4183
Post Re: MOC - osnove
kako malo, a dobro :LEGO03: :LEGO03:

_________________
http://www.brickset.com/search/?ownedBy=Romanos

https://www.flickr.com/photos/140395575 ... 894427605/


22. Jan 2018. 09:53
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 109 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Next

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.