It is currently 29. Mar 2024. 06:52



Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Modulari - praksa sa izlozbi 
Author Message
AFOL
User avatar

Joined: 10. Sep 2010. 17:16
Posts: 655
Location: Beograd
Post Modulari - praksa sa izlozbi
Haj drugari.

Zeleo bih da za septembar pripremim city u svom fazonu. Ideja je da u centru budu modulari, ledja uz ledja, i da prave pravougaonik, da oko njih ide ulica, oko ulice pruga (standardno). Dici cu sve na jos jedan nivo, ali otom potom, prvo da resim ovaj prvi nivo - moje pitanje je - koliko je minimalno modulara dovoljno da stoje u tom pravougaoniku, a da izgleda iole dobro? A koliko je mera, da bude zaista dobro?

Planiram, sa takvom postavkom, cetiri ugaona; ne planiram da imam ni jedan original,ali planiram da napravim dosta varijacija na temu oficijelnih setova, imitacije, samo sa drugim bojama, i slicno.

Drugo pitanje, u takvoj postavci, iam li uopste smisla da planiram nesto unutar tog pravougaonika? To bi bio park, ali iz iskustva sa izlozbi - vidi li se to uopste, pod pretpostavkom da je pravougaonik suzine sest modulara, a sirine cetiri (sve skupa 16 modulara)

Da i bi imalo smisla, ako se park ne bi video, da se postave soliteri? Ili ploca na nogarima, pa na njemu opet par modulara? Ako je neko to vec radio, da nemate linkove do slika?

Da li je neko pokusao da ubaci Ukletu kucu (Hounted house 10228 set) medju modulare? Sobzirom da je 32 studa siroka. Ako da, kako se uklopilo?

Sobzirom da mogu da biram, jer je u fazi planiranja, sta biste voleli da vidite u jednoj takvoj city postavci, a sta nikako ne bi zeleli da vidite?

Za one koji prvi put prave modularnu ulicu, da li ima nekih sitnica na kojima se svi zeznu prvi put kada grade?
Da li treba da dizem zgrade, ako zelim da poplocam ulice tajlovima (zelim li?) :) (ovo kao ono, "pipnucu sasu pod vodom - ne, en zelis to da uradis" :)

Planirao sam da napravim da je kisa, da su ulice delim mokre, da svi drze kisobrane i sl. (ideja je od Francisa)
Image

Bilo kakvi saveti druge vrste?
itd, ako mi jos nesto padne na pamet, pitacu

_________________
Image Image
Moj Brickshelf
Moj Flickr


14. Feb 2015. 04:55
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 30. Jul 2009. 13:16
Posts: 4374
Post Re: Modulari - praksa sa izlozbi
Da li ti ovdje pricas samo o fasadama ili o pravom modularcu..? Jer modularna zgrada nije isto sto i modularna fasada. Ima razlike.
Ali dozvoli da ti napisem svoja promisljanja.
Prvo.., ne bih se uopce osvrtao ni imao za predlozak LEGO modularce, vec bih sakupio slike boljih fasada sa Flickra i MOC pagesa pa radio neki svoj miks. Da ne bude klasicna kopija u drugoj boji. Najbolja kombinacija je po meni 2x3 32 jke ukupno i to da ti je sama zgrada duboka cijelih 32. Siroka koliko hoces. Ja sam isao na 16 wide. Jedna cak i 11. Ta 11 mjera mi je taman kod nastavka kutne i prozori 4 wide taman udju sa po brick zida sa svake strane. Ali da ne petljam to ti vidi sam sa sobom. Opet ti velim nemoj bit ogranicen sa LEGO modularcima, jer ce ti ponestat ideja. Kutna zgrada ne mora bit napravljena pod 45 stupnjeva na van, nego moze bit i pod klasicnih 90 stupnijeva u prizemlju/bazi, a onda gore prvi kat i polukruzno, ako hoces jel...
Znaci.., najbolja kombinacija (pretpostavka da ti je zgrada 16 wide) jest da imas 4 srednje fasade i 2 kutne od naprijed i tako ponovljeno od iza. Ovig 16 ili 32 ili 8 kombiniraj kako hoces.
Meni su ljepsi pravi prozori na takvim manjim zgradama od SNOT prozora. I kombinram sve boje prozora, pazeci da nemam samo bijele, jer mi je to ruzno. Dark green, medium blue, tan obicnih, tan sa bijelim sarkama, tan sa medium blue sarkama, smedjih... Vrata takodjer svih vrsta. Ne samo jednih. Tu kod vrata se moze kombinirat i SNOT. Pozeljno..
Visina ti po meni ne bi trebala bit identicna kod svih zgrada. Bolje je da su razlicite visine. Prirodnije je tako. Do 23-24 brickova visine ukupno Ne treba pretjerivat. Do 4,5 brickova razlike u vsin max, ali onda moras pazit da ti se ne vide rupe izmedju zgrada. Vidjet ces u gradnji na sto mislim. Ne iste krovove. Negdje slope, negdje, ravno sa rubom na van, negdje slope u slovo A.., negdje koso plejt.... Obzirom da radis fasade, onda moras to nekako i ucvrstit jel. Ja koristim 1x4x3 panele, koji su lagani. U malo slucaja brckove ili barem u manjoj mjeri. Jos jedan savjet. Prvo napravim prozor i ukras/faldu oko prozora i kad napravim svih 4-5 takvih prozora, onda odem radit ostatak fasade. I na kraju ne manje vazno, stavit neki tamniji papir umutra izmedju dvije fasade po cijeloj sirini, kako ti svjetlost ne bi prodirala kroz prozore na jednoj i drugoj stran. Odnosno skroz kroz zgradu. Nadam se da sam ti pomogao. Cujemo se.., poz..!


14. Feb 2015. 07:46
Profile
User avatar

Joined: 09. Oct 2013. 18:31
Posts: 985
Post Re: Modulari - praksa sa izlozbi
meni su ulice ljepse kad su sa studovima, nije mi bas nes kad se sve potajla al to je cist osobno misljenje :)

s prakticne strane lakse ce ti bit sa studovima kasnije razmjestit figove scene i ostale detalje po gradu, bez da raskopavas tajlove. a uvijek padne neka dobra ideja na samom postavljanju :)


14. Feb 2015. 12:45
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 30. Jul 2009. 13:16
Posts: 4374
Post Re: Modulari - praksa sa izlozbi
Osim ako ne potajlas prije i vec razmjestis figove i akciju.., taman koliko treba. Na tajlove jel... Kljuc u ruke.


14. Feb 2015. 17:48
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 10. Sep 2010. 17:16
Posts: 655
Location: Beograd
Post Re: Modulari - praksa sa izlozbi
haj :)

hvala na super savetima! :)

Pricam samo o fasadama, ali sa dubinom (znaci, kuce bi bile kocke, da bi mi bile kompaktne i cvrste kada ih prenosim - ali bez izmocovane unutrashnjosti - samo goli zidovi, eventualno nesto oko prozora, da izgleda da unutra ima neceg

Sve ovo sto je pomenuto, amnje vise, imam negde u glavi,naravno, ne tako direktno i detaljno, vec kao ideju za proveriti, ali taman papir je bas novo za mene, i pritom, sada kada pomislim, cest problem kod mojih zamkova na izlozbi, kada se svetlost probija kroz mikropukotine ili otvore. Super, imacu to u glavi kada bude gradio, posebno ako bude vise otvora, npr pozadi

_________________
Image Image
Moj Brickshelf
Moj Flickr


16. Feb 2015. 00:12
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 28. Nov 2014. 09:52
Posts: 255
Location: Zagreb
Post Re: Modulari - praksa sa izlozbi
Meni su ti potajlani gradovi oko modularaca svi ISTI. Već viđeno 100 puta na youtube-u i po netu. Volio bih vidjeti nešto novo, nešto gradsko, ali kompleksno, ali definitivno NE modulare. Ne znam, moje mišljenje, al' ja sam zeznut :)


17. Feb 2015. 09:48
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 30. Jul 2009. 13:16
Posts: 4374
Post Re: Modulari - praksa sa izlozbi
I zato treba imati jedan "modularni" blok, jedan urbani blok, jedan blok sa pumpom, mehaničarem, parkom za opuštanje. Jedan omanji blok u izgradnji sa dizalicom.., malo vode, koji most.., brdo, tunel za vlak.., i imaš savršen City.
Naravno.., moraš imat i MOCere koji će to sve napravit.., mislim samo ti to fali, jel...


17. Feb 2015. 11:44
Profile
AFOL

Joined: 21. Sep 2011. 11:00
Posts: 517
Post Re: Modulari - praksa sa izlozbi
Hrczs1 wrote:
Naravno.., moraš imat i MOCere koji će to sve napravit.., mislim samo ti to fali, jel...


osim nabrojanog jos samo jedna sitnica - dovoljan broj kockica :LEGO23:


17. Feb 2015. 12:43
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 29. Aug 2012. 01:40
Posts: 1317
Location: Billund / Zagreb
Post Re: Modulari - praksa sa izlozbi
spaceman wrote:
Meni su ti potajlani gradovi oko modularaca svi ISTI. Već viđeno 100 puta na youtube-u i po netu. Volio bih vidjeti nešto novo, nešto gradsko, ali kompleksno, ali definitivno NE modulare. Ne znam, moje mišljenje, al' ja sam zeznut :)


Ja se u potpunosti slažem.

No jedna stvar koja se uvijek u klubovima desi je da se izložbe na kraju rade da impresioniraju "konkurenciju" i vlastite ljude, umjesto posjetitelje. Ja nisam baš u poziciji jer nisam nikad sudjelovao na lego izložbi, ali sam recimo dugo u raznim oldtimer zajednicama, pa kad odem u muzej automobila, meni se zijeva jer znam već svaki auto i vlasnika na pamet, ali svaki put dođe hrpa posjetitelja kojima je to novo i uzbudljivo. Tak da mislim ljudi koji dođu iz vana i nisu u tom hobiju da znaju svaku kockicu i set imenom i brojem nemaju blage jel gledaju Green Grocer ili nečiji MOC, a takvih je na kraju debelo u većini.
Ali apsolutno je bolje, ako se može, da sve bude originalno i impresivno svakome. Samo si mogu zamisliti koliko bi me ljutilo da uložim hrpu vremena i neprospavanih bricklink preračunavanja na neku kreaciju za koju bi me 50 ljudi pitalo "koji je to set?"

_________________
Tražim azil u Fabulandu
Flickr


17. Feb 2015. 13:13
Profile WWW
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 31. May 2010. 07:39
Posts: 9500
Post Re: Modulari - praksa sa izlozbi
ma kuže posjetitelji, ne treba ih podcjenjivati.
neke kreacije pokazujemo više puta (stage, platforma, hnk, hak...) i u par navrata su posjetitelji komentirali ''joj pa to sam već vidio''. ako zapamte nečiju kreaciju, sigurna sam da pamte i setove kad ih vide na izložbama. zato za svaku izložbu radimo nove stvari, da ljudi ne misle da stalno izlažemo jedno te isto.
dok se u hrvatskoj još nije moglo bez problema nabaviti ekskluzivne setove (od dućana ih je jedino muller tu i tamo dobivao), bilo je fora tu i tamo izložiti neki modularac da ih ljudi vide, ali danas to više nema smisla obzirom da su ti setovi dostupni u velikom broju dućana i možeš ih vidjeti kud god se okreneš.

što se tiče impresioniranja vlastitih ljudi, ha čuj, posjetitelji baš i neće gledati svaki detalj i diviti se nekoj tehnici (naravno da neki hoće, ali takvih je jako malo) ili cijeniti slagače poput našeg gordana koji dvije godine slaže neku stvarnu građevinu prema originalnim nacrtima i osamsto puta isprobava tehnike dok ne bude zadovoljan kako to izgleda. posjetitelji taj dio nit vide, nit cijene, i naravno da ti onda preostaju samo vlastiti članovi i slagači koji i sami znaju kakav je slagački proces i mentalni sklop i drago ti je kad te netko iz vlastitih redova pohvali.
naravno, ovisi i kakva je publika. realno, djeca zbilja ne gledaju nikakve detalje. oni će doći na izložbu, reći ''gle vlakić!'' i gledati kako vlak ide oko diorame, a pritom ih ni najmanje nije briga kako taj vlak izgleda i kojom tehnikom je autor uspio složiti neki kompleksni dio. ili recimo imaš surdukovu božićnu radionicu koju sam ja satima proučavala sa svih strana i koja je malo remek-djelo, a posjetitelji dođu, vide da se nešto vrti, kažu ''hihihi, gle kako se vrti, kak fora!'' i to je to.

_________________
MOCpages
Flickr
Brickset
Steam


17. Feb 2015. 13:43
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.