It is currently 29. Mar 2024. 06:14



Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
KKVIZ - 8. KOLO (odg. na str. 4!) 
Author Message
User avatar

Joined: 01. Jan 2011. 15:30
Posts: 1324
Location: blizu Rijeke, Hrvatska
Post Re: KKVIZ - 8. KOLO
evo i kako sam ja odgovorio:
1. B
2. C
3. A
4. kormilo
5.
6. moderna frizura
7. C
8. Plate, Round 1 x 1 with
Towball with Hexagon Shaped
Hole (Maxifig Hand)
9. Set 8053
10. Razlozi zbog kojih desna strana nije zrcalna slika:
nema duplo kokoši na desnoj stranh
stabla nisu zakrenuta pod jednakim kutem u stranu
na desnoj se strani umjesto nogometne lopte nalazi mačka
glava maxifiga nije jednaka na obe strane zida
prugice na haljini nisu identične s obe strane zida
na desnoj strani nedostaje jedna duplo biljka na drugoj biljci
maxifig na desnoj strani ima jednu ruku u zraku
vizir na kacigi vozača F1 je malo podignut na lijevoj strani
liječnica na desnoj strani drži aktovku u krivoj ruci
cvijeće na desnoj strani nema plate ispod sebe
figura osobe u crnom odijelu na desnoj strani ima drugačiju glavu
ista ta figura na lijevoj strani stoji samo na jednoj nozi

_________________
Moj Brickset
Moj MOCpages
Moj Flickr


04. Apr 2011. 10:48
Profile WWW
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 31. May 2010. 07:39
Posts: 9500
Post Re: KKVIZ - 8. KOLO
jesam ja jedina kojoj se učinilo ko da ovaj vozač nema glavu pod kacigom? :lol: sad vidim da mu je glava zakrenuta malo, al na drugom monitoru u koji sam gledala dok sam rješavala taj zadatak je izgledalo ko da ispod kacige nema ništa. :LEGO69:

što se ovih uljeza tiče, ja sam izbacila kocku pod D, jerbo su se ove ostale pojavile šezdesetih, a ova trideset godina kasnije.

pitalice su mi bile B, C, A, ako se dobro sjećam.

na osmo sam odgovorila isto što i vi, i to je prvi put da sam odgovorila na pitanje s tajanstvenom kockicom.

_________________
MOCpages
Flickr
Brickset
Steam


04. Apr 2011. 10:59
Profile
Mlađi forumaš
User avatar

Joined: 31. Aug 2010. 23:36
Posts: 307
Location: Čakovec
Post Re: KKVIZ - 8. KOLO
i ja sam tako dogovorio,no ja mislim da 9 nije taj set nego jedan iz 80ih i to ovaj:855 Mobile Crane, ali za ovo 5. to uopće nisam znao.
ja sam 7. odgovorio po logici "2(A)x6(B) jednako je 12(D)". :LEGO23:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=Z19zFlPah-o - ODLIČAN VIDEO ODLIČNA PJESMA
Moj Brickset:http://www.brickset.com/search/?ownedBy=Commandermarko


Last edited by markoerlić on 04. Apr 2011. 11:04, edited 1 time in total.



04. Apr 2011. 11:00
Profile WWW
Upravni odbor
User avatar

Joined: 13. Sep 2010. 16:59
Posts: 3691
Post Re: KKVIZ - 8. KOLO
Za zrcalnu sliku sam dodao da bi svi printevi i frizure također trebali biti zrcalni.. :LEGO13: a za uljeza, monitor mi jednostavno ne nudi opciju da vidim toliko detaljno da skužim logo-doduše na bricklinku nisam našao 12-icu.. kockicu nisam prepoznao...niti set :LEGO08: :fp:

_________________
Instagram
Flickr, owned Brickset, wanted


04. Apr 2011. 11:02
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 27. Jul 2010. 16:15
Posts: 1903
Location: Zagreb
Post Re: KKVIZ - 8. KOLO
Ja znam da nisam odgovorio na 5., 8. i 9. :mrgreen:

_________________
Brickset
MOCpages
Translegia


04. Apr 2011. 11:04
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 07. Jun 2010. 11:56
Posts: 1816
Location: Novi Zagreb
Post Re: KKVIZ - 8. KOLO
Moji odgovori.


Ikariks wrote:
1. ..... b. KABOB
kid with a bunch of bricks
2. ..... c. u Jurjevcu
3. ..... a. s kobasicom
The logo that was a red oval with white letters
was "affectionately" nicknamed the "Sausage Logo".
4. KORMILO
5. FAKTURA
Nisam nimalo siguran.
6. MODERNA~FRIZURA
7. Uljez je D.
1x12 brick pojavio se tek u 1993. godini, dok
su 1x2, 1x6 i 1x8 korišteni već od 1961.
8. Znam da nije ovo, ali moja prijašnja ideja sigurno nije.
Plant Flower Small
+
Tile, Modified 1 x 2 Grille with Bottom Groove / Lip


LEGO cvjetovi imaju neke latice manje, a neke veće, ali
nemam druge ideje.
9. Ne znam, ali ću pokušati.
To je iz seta: 8862 Backhoe
U originalnom setu nema:
toliko žutih 2x2 tileova
Light Bley kardanski zglobovi i Light Gray Technic, Gear 24 Tooth Crown

(barem meni tako izgledaju)

10. Uhh, ima tu dosta toga.
To nije zrcalna slika zato što:
Nema zrcala, to je zid. To može biti
samo simetrična gradnja (a to definitvno nije).
1. Face su različite.
2. Ruke nisu u istom položaju.
3. Desnom su dijelovi nogu (2x2 brick i 2x2 slopeovi) obrnutih boja
nego kod lijevog.

x. Lijevi izgleda pomaknut stud ulijevo (ili barem više zakrivljen).
y. Mislim da lijevoj curi glava pomaknuta previše ulijevo (s fotoaparatove
točke gledišta).

4. Tipovi sa smeđim brkovima imaju različite face.
5. Tipovi sa smeđim brkovima imaju noge u različitom položaju.
6. Tipovi sa smeđim brkovima imaju šake u različitom položaju.
7. Desni trkač ima spušten vizor.
8. Torzoi liječnice i trkača nisu simetrični, te su tako obrnuti
na "zrcalnoj slici".

9.
Doktorice drže kofere u istim rukama (čitaj desnim), a to je
na zrcalnoj slici nemoguće držeći jedan kofer jednom rukom.

v. Ne vidi se dobro, ali izgleda kao da trkači nemaju iste face...
------------------------------------------
Nakon ovog sam se sjetio otići na veću sliku. -.-"
------------------------------------------
10. Na desnoj strani nedostaje jedan stup s listovima
na onim DUPLO kockicama.

11.
Na desnoj strani fali red plateova ispod cvijeća.
12. Na desnoj strani fali kokoš na duplo bricku.
13.
Na desnoj strani je na duplo bricku maca, umjesto lopte.
14.
Na desnoj strani onaj jedini okrugli brick s listovima nije mrvicu zakrenut
udesno.

15. Drva na različitim stranama su različito zakenuta.
w. Mislim da su drva različitih boja.
16. Ovo se ne vidi na slici, ali ako je sve to na baseplateu/ovima,
za koje se zna da su uvijek parnih brojeva studova, onda je s jedne
strane baza duža, jer je zid širok samo jedan stud.

17. Desni trkač izgleda malo više zakrenut u stranu nego lijevi.
18. Desnom velikom čovcu je ruka pomaknuta malo unaprijed na slopeu.

Nisam boldao odgvoore u 10. pitanju, zbilja sam umoran.

Čekam potvrdu!


Za 5. uopće nisam siguran, jedino mi je FAKTURA pala na pamet, ali to nema veze s vezom (ili možda...).
U 10. sam pisao sve što mi je bilo sumnjivo. Sok striček Eustahije ne dijeli negativne bodove, , nemam šta za izgubiti
i idem po svemu, čak i logici.

9. Ah, BL me iznevjerio, zbilja nemam blage.

8. U početku sam mislio da se radi o jednoj sasvim mogućoj SNOT kombinaciji (wedge + curved slope skroz zaobljen).
Sigurno bi radilo, ali shvatio sam da je to ipak previše dijelova, a mnogi se ne bi ni vidjeli.
Ali mi je ideja pala na pamet čim sam ugledao sliku. :LEGO32:


Ali nikad ne ostavljam polje praznim (dok nema negativnih, nemam razloga).

_________________
Moj Brickset
Moj MOCpages

Trenutno u dark ageu. :(


04. Apr 2011. 13:34
Profile
User avatar

Joined: 29. Jan 2009. 23:15
Posts: 1313
Location: Esseg, Kroatien
Post Re: KKVIZ - 8. KOLO
U nekim slučajevima fotki... kao npr. u 8. pitanju pomažu nekad trivijalne radnje... Uzeti neki picture editor (ja sam zlorabio onaj koji mije bio pri ruci, MS Office Picture Manager) i lijepo se poigrate sa svjetlinom i kontrastom... Rezultati su iznenađujući... Probajte... možda vam zatreba.
Inače na prvu sam tipovao na cvjetiće random raspoređene po naslaganim 1x1 plateovima (pričvršćene pomoću obostrano ljeplive trake :LEGO16: )
Hi Hi...

A prvo... krenuh od sebe, pa kad nađoh ovu fotku... rješenje se samo od sebe nametnulo...
Image

_________________
DarioD
http://dariod.epizy.com/


04. Apr 2011. 13:59
Profile WWW
Mlađi forumaš
User avatar

Joined: 31. Aug 2010. 23:36
Posts: 307
Location: Čakovec
Post Re: KKVIZ - 8. KOLO
Ikariks-mislim da si malo previše detaljao uzeo u obzir jer to nije bilo lako napraviti.
ja sam ih našao ok 11, a 9. pitanje ja mislim i prilično sam siguran da je ovaj set
Image

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=Z19zFlPah-o - ODLIČAN VIDEO ODLIČNA PJESMA
Moj Brickset:http://www.brickset.com/search/?ownedBy=Commandermarko


04. Apr 2011. 20:12
Profile WWW
AFOL
User avatar

Joined: 26. Dec 2010. 14:24
Posts: 91
Location: Pula (Rijeka)
Post Re: KKVIZ - 8. KOLO
Je to je taj 100%, 855 ili 955, isti set drugo tržište. :LEGO05:


04. Apr 2011. 20:15
Profile
User avatar

Joined: 20. Feb 2010. 15:59
Posts: 2716
Location: Zagreb
Post Re: KKVIZ - 8. KOLO
Evo rezultata!
Zaoštravanje u završnici Kviza učinilo je svoje, pa smo - kao što sam već napisao - ovaj put imali situaciju dosta nagnutiju prema kraju tjedna. Malo tko se upustio u avanturu slanja odgovora prvi dan, a skoro pola ih je stiglo u nedjelju. I to gotovo svi - u zadnja četiri sata. PR3DAT0Rovo slanje u 23:59 da i ne spominjem.

:LEGO28:

ODGOVORI OSMOG KOLA

1. Tko ili što pravog legoljupca sigurno neće ostaviti hladnokrvnim?
..... a. KEBAB
..... b. KABOB
..... c. KUBUB
Usprkos individualnom mesoljubnom pristupu DarijaD, točan odgovor je kratica iz LEGO žargona za Kid with a Bunch of Bricks. Kebab je turski specijalitet, a Kubub mjesto u Namibiji (kojem je također prednost dao određeni broj igrača). Za LEGO kraticu se odlučilo 61% igrača.

2. Gdje je naš domaći LEGO dvorac?
..... a. u Vrhima Vinagorskim
..... b. Martinišću
..... c. Jurjevcu
U tom zagorskom selu nalazi se privatni dvorac Habulinec, za koji kažu da je projektiran tako da ga je vlasnik najprije sagradio od LEGO kockica. Zato ga obični smrtnici (oni koji nisu svjesni potrebe čuvanja dostojanstva savršene igračke) zovu LEGO dvorac.
Image
Možda baš zbog jezovitosti asocijacije koja se, kad je jednom čuješ, ne zaboravlja lako, ovo je bilo pitanje s visokim stupnjem uspješnosti - 94%.


3. S kojom su hranom uspoređivali LEGO-ov logo?
..... a. s kobasicom
..... b. s hamburgerom
..... c. s prženim krumpirićem
Od imenovanja tvornice, LEGO logo mijenjao se dvadesetak puta. Pedesetih godina, kad je (među ostalim) dobio zaobljena bijela slova s crnim obrubom i crvenom ovalnom pozadinom, od milja je zvan „the sausage logo“.
Image
Tijekom druge polovice pedesetih godina bilo je nekoliko varijanti ovakvog loga.
Na ovo pitanje, još jedno s gurmanskim sastojcima, stiglo je 83% točnih odgovora.

Sve a-b-c pitalice ovog kola znalo je odgovoriti 44% igrača.




4.
Image
KORMILO - To je Technic, Gear Expert Builder 9 Tooth – originalno zupčanik, ali svakako dušu dao i za kormilarnice, što dokazuje 100% točnih odgovora.



5.
Image
REKLAMA - Ako je vjerovati posrednim informacijama s interneta, to su reklame koje je za LEGO napravila agencija Blattner Brunner. Često se navode kao primjer dobre reklame i dobrog dizajna, pa nismo očekivali da će ovo biti najteža asocijacija kola - 39% točnih odgovora. Među ostalim ponudama bila je i FIKCIJA, a shodno pravilima Kviza nije mogla proći ni RELKAMA. :LEGO09:



6.
Image
MODERNA FRIZURA - To je kadar iz sjajne ljubavne drame o dlakama u 84 slike Kosa, koju se isplati pročitati ne samo zbog uvida u čovačke frizerske trendove. Mušterija na slici očito nije bila baš presretna svojim blagim podtonom lavande.
Pristigla su i rješenja MINIFIG FRIZURA i MINIFIG FRIZURE - ona nisu točna u najmanju ruku zato što su gramatički neispravna - ispravno bi bilo frizura minifiga, minifigova frizura ili minifig-frizura (s tim da bi nefleksibilni lektor imao primjedbi i na neke od tih mojih varijanti).
Točnih odgovora - 61%.

Ukupno, sve tri fotke ovog kola uspješno je asociralo 28% igrača.






7. IZBACI ULJEZA

Image

Uljez je dvanaestica, to jest točan odgovor je D.
Dvojka, šestica i osmica ove godine slave 50. rođendan – prvi put su iz kalupa iskočile 1961. godine (među ostalim, i u crvenoj boji; preteča današnje standardne dvojke, ona bez donje cijevi, još je starija – prvi put se javlja 1954.) i proizvode se sve do danas. Dvanaestica je puno mlađa – postoji od 1993. godine, kad je izišla u plavoj i crnoj boji (crvena je prvi put proizvedena 1994.).
U 61% slučajeva uljez je uspješno otkriven, možda i zbog još nekih detalja od kojih neki i proizlaze iz starosti kockica: na primjer, u svojim odgovorima DarioD je spomenuo da jedino dvanaestici kataloški broj počinje s četvorkom (a ostalim kockama s trojkom), a Tomek da svi osim D imaju verzije without bottom tubes witx cross supports. Zanimljiva je i flekova opservacija - da je D jedini dvoznamenkasti. Točnih odgovora - 61%.

Sve četiri kockice na slici imaju LEGO pečat, samo se zbog nesavršenosti fotke na nekim monitorima ne vidi nigdje, na nekim samo na šestici, a na nekima se vidi i na šestici. Slično je i s pečatima na studovima baseplatea na kojima stoje. Računica 2(A)x6(B) jednako je 12(D) možda bi i prošla kad bi postojalo logičko objašnjenje zašto množiti, a ne zbrajati, pa da bude 2(A)+6(B)=8(C). :LEGO27:





8. OTKRIJ KOCKICE - Koje će kockice stvoriti ovu sjenu?
Image

Na slici su konkretno Plate, Round 1 x 1 with Towball with Round Hole (Maxifig Hand), ali, naravno, budući da se ni iz osvjetljene fotke, a kamoli iz sjene, ne vidi imaju li ovakvu ili onakvu rupu, nije trebalo specificirati tip, nego je bilo dovoljno napisati nešto poput 3614 Plate, Round 1 x 1 with Towball.
Image

Kockicu je otkrila ravno polovica igrača.





9. OTKRIJ SET - Odakle je ova konstrukcija? Što se s nje nije moglo naći u originalnom setu?

Kao što je već u komentarima slikom oprimjerio markoerlić, to je „donji dio krana“ iz seta 855 Mobile Crane (u američkoj verziji izdanog pod brojem 955), časnog starine iz 1978. godine.

Image

Set je otkrilo 56% igrača. U poslanim odgovorima, uz točne, pojavili su se i drugi kranovi i strojevi - friški 8053 - Mobile Crane, 8438 Pneumatic Crane Truck iz 2003. i 8862 Backhoe Grader iz 1989.

Image

U potrazi za "neoriginalnim dijelovima iz seta" trebalo je otkriti tri elementa:
1 - plate 1x6 za koji se na slici vidi da s donje strane ima cjevčice s rupom - u godinama u kojima je izlazio ovaj set tanka šestica postojala je samo u verziji bez rupa - ovo nije primijetio nitko (iako je sličnih zagonetki već bilo u prethodnim kolima), pa imamo prvi mogući bod u Kvizu koji je osvojilo 0% igrača; :LEGO18:
2 - Technic, Universal Joint, 3L - tada su postojali samo 4L, što je primijetilo 44% igrača;
3 - budući da su korišteni za jedan stud kraći kardanski zglobovi, trebalo je zaključiti da osovina koja ih veže mora biti duža dva studa, tj. Axle 10 - a takve u originalnom setu nije bilo (toga se sjetilo 11% igrača).






10. ŠTO JE POGREŠNO - Kad se razbio zid, Alisa i njezino društvo imali su što vidjeti - u prvi čas su pomislili da je to njihova zrcalna slika! Zbog čega to ipak nije bila zrcalna slika?


Kao i uvijek do sada, shodno pravilima Kviza, nismo tražili "nesadržajne razlike u položaju modela", pa se nije moglo osvojiti bod zbog malo zakrenutog drva ili donjeg duplo cvijeta, položaja minifigove šake ili, recimo, razlike u kutu maxifiga u odnosu na studove. Bodovalo se 15 razlika.

Image
Slike iz zadatka, bez brojeva: MANJA i VEĆA.

Brojevi su malo razbacani po fotki, pa se ne trudite tražiti ih redom na njoj, nego pratite tekst. A u tekstu, radi jednostavnosti, navodim desnu stranu u odnosu na lijevu. (Hm, ima li tome i trunka jednostavnosti?)
1 - fali divovska killer kokoš koja vreba u pozadini (opis by Galadriel); osim po ovom opisu zanimljiva je i po tome da su njezin nestanak primijetili svi igrači;
2 - fali jedan Duplo cvijet - ni on nije bio previše diskretan, jer ga je registriralo 89% igrača;
3 - maca umjesto lopte (isto 89%);
4 - žuto cvijeće nije podignuto za jedan plate (isti postotak kao i za macu);
5 - vizir na trkačevoj kacigi je spušten (isti postotak kao i za plate).
Bodovane su tri razlike koje se odnose isključivo na maxifiga:
6 - brkovi, obrve (lice) - 77%;
7 - jednom rukom maše - 83%;
8 - drukčije šare na odjeći (koju su neki nazivali hlačama, a neki haljinom) - 83%;
Dvije razlike ticale su se pak isključivo bradatog minifiga (neke igrače njegov lik naveo je da ga nazovu profesorom):
9 - drukčije lice (naočale) - 78%;
10 - spustio je nogu, što je primijetilo 89% igrača (komentar za oldskulaše: TataSonicni je u lijevoj pozi otkrio strojevi korak :LEGO75: ).

Osim ovih "općih razlika", trebalo se još sjetiti i pet karakterističnih za zrcalnu sliku, tj. kod kojih je pogreška upravo u tome što je na drugoj strani sve isto:
11 - torba doktorice u istoj ruci (da je slika zrcalna, torba bi trebala biti u drugoj ruci) - ovdje još uvijek imamo 89% uspješnosti;
12 - asimetrične frizure - ovog se sjetilo samo 28% igrača, iako je razdjeljak na brkatoj teti vrlo očit, a recimo da je profesorova raščupana kosa manje očita;
13 - printevi torza figurica (samo se trećina igrača sjetila da i doktorici i trkaču u zrcalu torzo mora biti "naopačke");
14 - print na trkačevoj kacigi (što vrijedi za torzo, vrijedi i za print na kacigi, ali njegovu asimetriju uočilo je tek 17% igrača);
15 - tri stapke jednog cvijeta različitih visina (17% igrača uočilo je da ih je nemoguće zrcalno poredati).

Recimo da i dvije razlike, koje su ispravno teoretski zaključene, nismo bodovali jer ne mogu jasno proizići iz slike (ne vide se): LEGO pečat na studovima baseplatea (u zrcalnoj slici i on bi morao biti zrcalan) i manji broj studova s jedne strane, koji proizlazi iz položaja zida i činjenice da "ne postoji neparni baseplate". Na isti se način ne računa niti asimetrija lica trkača, jer se ono na slici ne vidi dobro. Bod se nije mogao dobiti niti za odgovor koji nije jednoznačan, poput face su različite - nije jasno koje face (uz takav odgovor dobro bi došla slika, ali nije je bilo).

Triputhura za Tomeka koji je jedini na ovom zadatku zaradio sve bodove!

A onda još triput, jer ga evo na vrhu tablice kola:

Image

Dvaput hura za TatuSonicnog, a jedanput za
DarijaD i fleka - kao što vidite, u ovom žestokom kolu fleku je treći izlog izmaknuo zbog tričavih cca sat vremena! :LEGO18:

Mislite da nova tablica ukupnog poretka nije zanimljiva? :LEGO25:

U istom tempu nastavljamo večeras u 20.30. Sretno!

Edit: Malo šepave stilistike.


Last edited by Eustahije on 06. Apr 2011. 15:13, edited 2 times in total.



06. Apr 2011. 09:13
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 63 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.