It is currently 28. Mar 2024. 13:38



Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next
6363 - Auto Repair Shop (Town) 
Author Message
User avatar

Joined: 20. Feb 2010. 15:59
Posts: 2716
Location: Zagreb
Post 6363 - Auto Repair Shop (Town)
Originalni naslov teme: 6363 ARS / ASS

Inspirirao me mali plavi kolega da se i ja bacim na rekonstrukciju, pa rekoh da vas povedem na (još) jedno povijesno LEGO putovanje. I to ne bilo koje, nego baš na ono na koje me direktno podsjetio njegov "garažni post", dakle na 6363 - Auto Repair Shop, kako ga navodi Brickset ili 6363 - Auto Service Station, kako ga navodi BrickLink - otud i taj čudan naslov teme. (Baš me zanima otkud ta razlika? Jedni prepisivali iz američkog, a drugi iz engleskog kataloga ili tako nešto?)

Riječ je o jednom od "povijesno značajnijih setova", kako ću pokazati, izdanom 1980. godine. (Napominjem da za sve godine kao izvor koristim BL - ako sam u nečem pogriješio, javite im.)
Sadrži jednog čovca (tu se BrickLink i Brickset slažu) i 137 ili 141 dio, ovisno o tome kojem od ta dva izvora vjerujete. Ja nisam brojao, ali pravit ću se da ta razlika nije bitna. Bitnije je - kakvi su to dijelovi!

Za razliku od moje prethodne dvosetne recenzije, ovaj put nije riječ o narudžbi nečeg željenog s BrickLinka (gdje se cijene tog seta kreću od 88 do čak 498 kuna, a da pritom ovaj najskuplji nije "sealed", nego upute imaju rupice a kutije nema!): zahvaćam u svoju zalihu dijelova pa da vidimo što će ispasti.

Image

Slagao sam i fotkao prije nego što sam primijetio ovu razliku u broju dijelova na siteovima - inače bih se potrudio izbrojati. A sad tek vidim da je na fotku iz nepoznatih razloga zalutala i jedna bijela ogradica 1x8x2 kojoj tu, naravno, nije mjesto - ona se prvi put pojavila tek osam godina kasnije... :LEGO26:

Najbolje je prvo složiti tog jednog minifiga. Onda vam on može odraditi ostatak posla:

Image

Na toj gornjoj fotki vidite dvije zanimljivosti: Prvo, iako je jedan od osnovnih postulata oldskulovskosti - jednostavnost, to ne znači da su kuće jednobojne: fasada ove uglavnom plave radionice estetski ugodno započinje crnom. Drugo, uvijek me oduševljavala ta izgradnja po slojevima - ako se prvo slaže prvi red, onda se slaže sve što je u prvom redu. U stvarnom životu bilo bi neobično da parketar montira i noge od stola, a da majstor od prozora dodaje gornju ploču tog stola, ali u LEGO svijetu to je tako. To pri sastavljanju bude zanimljivo, pogotovo kod većih setova koje niste unaprijed detaljno upoznali na fotkama: slažete nešto za što će se tek poslije ustanoviti što je. Inače, mislim da dizajn ovog stola ne bi osvojio baš neko visoko mjesto na našoj jesenskoj igri "Namještaj", ali što bi u automehaničarskoj radioni (namjerno ovdje ne pišem radionici) radio stol visokog dizajna? Prije bismo na takvom mjestu očekivali zidni kalendar sa... khm.... ok, idemo dalje. :LEGO20:

Image

:LEGO18: OMG! Što je ovo! Šok, nevjerica! Kakve su to četiri čudne kukice? Da, dragi naši mlađi kolege, Plate Modified 1 x 1 with Clip Vertical pojavio se tek te 1980. godine. Možete li zamisliti vrijeme prije kukica, kad niste imali na što nešto objesiti? (Usput, LEGO-ovim dizajnerima trebalo je deset godina da se sjete okrenuti kukicu za 90 stupnjeva. :LEGO28: )

Image

Još jedan element koji se prvi put pojavljuje te godine! Stolac! Vidite li sad povijesnu genijalnost ovog seta koju sam spomenuo na početku? I to dobijete dva - žuti i plavi (njega ćete vidjeti malo kasnije). I to nije sve: ovaj žuti odmah je upotrijebljen za nešto drugo, u SNOT postavi: on nije stolac, nego dizalica za aute! (Prava dizalica 4629c01 objavljena je tri godine kasnije.)

Image

Treba vam greda 1x12? Napravite si je sami!

Image

Svi koji ga uzimate zdravo za gotovo, znajte da brick 1x12 u jednom komadu iz LEGO kalupa izlazi tek trinaest godina nakon izlaska ovog seta.

A sad...

Image

...uh, mali problem. Rekonstrukcija neće biti posve dovršena. Čini se da sam pogubio barem jedno žuto prozorsko krilo. Našem junaku za prvu ruku, da se ne smrzne kraj prozora kojeg nema, dostavljam bijelo... :LEGO76: Za kompletni dojam na zadnjoj fotki ovog posta nedostajat će još nešto: od naljepnice 6363stk01 (oduševljavaju me te BL-ove šifre) nije sačuvano ni "n"... :LEGO08:

Nego, pogledajte ovo:

Image

Neobična konstrukcija? Šasija s blatobranima, a bez blatobrana, iako već postoje dvije godine, i u verziji Arch Smooth i u verziji Arch Studded.

Image

Još nikad viđenih dijelova? Daaaa! Dvije vešmašine! Do 1980. godine rublje se pralo samo na ruke... to jest, hoću reći - farovi se nisu imali kako držati za aute (uostalom, ne zove se to zabadava Brick with Headlight, iako se već te godine koristi i kao držač za pumpu). U pozadini vidite stop-svjetla koja se i dalje drže u starom NOT(SNOT) stilu. :LEGO25:

Image

Još nikad viđenih dijelova? Daaaa! I ove kukice 4081a, i ova ogradica 4083, pa čak i kuketina x82c02 koja djeluje kao da je iz prahistorije imale su premijeru 1980. godine. (U ovoj rečenici zanemarujem to što bi dio članova Foruma i za 1980. godinu rekao da je prahistorija.) Stolac smo već spomenuli.

Image

Voila!

Image

Spomenimo na kraju da bi kombinezon zapravo trebao izgledati ovako:

Image

Ali priznat ćete, nakon što majstor trideset i jednu godinu (jer već smo u 2011., zaboravili ste?) nosi jedno te isto odijelo, čist' pristojno izgleda. :LEGO05:


Last edited by Eustahije on 04. Jan 2011. 00:36, edited 1 time in total.



04. Jan 2011. 00:19
Profile
AFOL

Joined: 27. Dec 2010. 21:14
Posts: 49
Post Re: 6363 ARS / ASS
Odličan stari set! :LEGO04:
Sad manje kritički gledam na svoje kockice, vidim da i kod drugih ima kockica u raznoraznim stanjima koje su u upotrebi!

Moja garažica je u međuvremenu preživjela pranje (koliko prljavštine... :LEGO29: ) i dobila ganc nove zidove!


04. Jan 2011. 00:35
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 08. Dec 2008. 22:06
Posts: 1151
Location: OS/ZG
Post Re: 6363 ARS / ASS
Eustahije wrote:
pa rekoh da vas povedem na (još) jedno povijesno LEGO putovanje

Hocemo jos tvojih recenzija! :LEGO07:

Eustahije wrote:
U stvarnom životu bilo bi neobično da parketar montira i noge od stola, a da majstor od prozora dodaje gornju ploču tog stola, ali u LEGO svijetu to je tako

:LEGO23: zasad, izajava godine..jako dobra interpretacija logike starih lego uputstava

Eustahije wrote:
Za kompletni dojam na zadnjoj fotki ovog posta nedostajat će još nešto: od naljepnice 6363stk01 (oduševljavaju me te BL-ove šifre) nije sačuvano ni "n"...


ali prodane su 4 u zadnjih 6 mjeseci ( http://www.bricklink.com/catalogPG.asp? ... &colorID=0 )..pojavit ce se opet kad-tad..

a mozes i ovo naruciti...jeftinija varijanta od nenaljepljene naljepnice..
http://www.bricklink.com/search.asp?ite ... &colorID=7
http://www.bricklink.com/search.asp?ite ... &colorID=7

wooow..kako je ovo bilo dobro citati i gledat...
i predobar setic..

_________________
Ostvariti svoje snove. M.V.


04. Jan 2011. 10:40
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 30. Jul 2009. 13:16
Posts: 4374
Post Re: 6363 ARS / ASS
Uživao sam u svakom pogledu čitajući i gledajući ovu nevjerovatnu recenziju...
Svaka čast.., uljepšalo mi dan..!


04. Jan 2011. 11:03
Profile
AFOL

Joined: 27. Dec 2010. 21:14
Posts: 49
Post Re: 6363 ARS / ASS
Vezano za naljepnice... Jesu li repro prihvatljive? :LEGO04:
Mogu ti ih ja napraviti.


04. Jan 2011. 12:47
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 08. Oct 2009. 03:49
Posts: 1028
Location: New Jersey, USA
Post Re: 6363 ARS / ASS
Izvrsna recenzija, Eustahije, i meni si bas uljepsao dan! Stil ti je odlican, vidi se tko ima duha... bravo!!!

Mi najstariji fosili se niti ne sjecamo plate modified with hook prije dark agesa, a sjecamo se jako dobro kad nije bilo minifigova, tj. kad je naseljenost LEGO naselja bila izuzetno rijetka, a (makro?)figovi su imali teska reumaticna oboljenja, ili su pak progutali stap od metle...

O tim bi vremenima vec mogli pisati LEGO geolozi, ali super je vidjeti interes mladjih (kost, dobro si se prepoznao!) za ove teme...

Sve u svemu, great job, Eustahije! Nadam se da se i vidimo ovih dana...


04. Jan 2011. 16:11
Profile

Joined: 13. May 2010. 17:50
Posts: 461
Location: Blizu Zagreba
Post Re: 6363 ARS / ASS
Čekaj malo... da li je ovo recenzija ili Storyatura? Ili neka posebna kategorija tipa Lego History Channel?

Živjela stara škola!

_________________
Tko trči, ne hoda (C) Grunf 19xx


04. Jan 2011. 18:40
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 08. Oct 2009. 03:49
Posts: 1028
Location: New Jersey, USA
Post Re: 6363 ARS / ASS
Malo skrecem s teme, ali... bio sam upravo u "engleskom" modusu i dosavsi na forum, shvatio da je ime ovog topica dvije varijante ("blaza" i "grublja") odredjenog dijela tijela... sto samo pokazuje da je bitno u kojem jeziku covjek razmislja... :LEGO05: Recimo da ovaj set u engleskom govornom podrucju vjerojatno nisu navodili pod bilo kojom od ovih skracenica :LEGO23:


05. Jan 2011. 12:18
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 18. Nov 2008. 22:28
Posts: 109
Location: Zagreb
Post Re: 6363 ARS / ASS
jednostavno savršeno... :LEGO07:


06. Jan 2011. 22:04
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 14:13
Posts: 8275
Location: Zagreb
Post Re: 6363 ARS / ASS
Eustahije wrote:
I ove kukice 4081a,...

Čudi me da si ti stavio jednu 4081b, a čak i na uputstvima se vidi da su kukice iste...

Moram reći da je ovaj set puno ljepši uživo, čak i bez naljepnica.

_________________
flickr YouTube Brickset


07. Jan 2011. 12:35
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.