It is currently 28. Mar 2024. 09:32



Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
LEGO cijene i trgovine 
Author Message
AFOL

Joined: 11. Oct 2018. 16:37
Posts: 35
Post LEGO cijene i trgovine
Pozdrav legoljupci,

Novi sam u ovoj priči i zanima me gdje i kako kupujete, imate li kakav vodič za njubove?
Naime, u hrvatskim trgovinama su cijene obično napuhane do te mjere da bih mogao uzeti vani i s poštarinom bih svejedno prošao barem malo bolje. (vidio sam solidnih akcija, ali obično me zanima nešto specifično)
A opet, manja bi gnjavaža bila uzeti više toga na jednom mjestu i platiti jednu poštarinu nego imati posla s više prodavača i više cijena poštarine :LEGO41:

Također, zna li netko iskusniji kakve su prosječne cijene rabljenih setova? Znači, nikakvi kolekcionarski primjerci i sl. Uzmem nešto, za nekoliko godina prodam očuvan set. Koliki je gubitak?
Ne znam kako drukčije saznati nego da otvorim parsto nasumičnih setova na BL pa gledam omjer novih i rabljenih, a to bi malo predugo trajalo :mrgreen:


12. Oct 2018. 06:39
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 29. Aug 2012. 01:40
Posts: 1317
Location: Billund / Zagreb
Post Re: LEGO cijene i trgovine
Neke akcije vrijedne spomena kod nas su obično zasićene sve oko doba Božića. Muller ima 20 ili 25% na LEGO u oktobru, to bi trebalo uskoro biti, konzum, interspar i metro par vikenda prije Božića, ali to su sve manji i srednji setovi. Nekad je Metro imao 40% na LEGO i to je bila pomama, ali su te akcije svake godine sve slabije.

Kod nas ima slabih akcija jer je mala zemlja, mala konkurencija i mali promet (isto zašto nemamo outlete).

Prosjek rabljenih setova ne postoji tj. nije relevantan jer na cijenu utječe previše specifičnih parametara. Kakve dijelove ima, da li su ti dijelovi i u nekom drugom poželjnom setu, koliko je dugo bio u prodaji, ekskluzivitet, potražnja radi nostalgije, licence, itd...
Za rabljene kockice / lotove će ti reci Romanos, ali mislim da su najbolje prilike izvan granica, naši oglašivači žive u svom balonu iluzija i halucinacija.

Članstvom te određenim aktivnostima u klubu se otvaraju i razne druge prilike, pogotovo ako te zanima slaganje vlastitih kreacija.

_________________
Tražim azil u Fabulandu
Flickr


12. Oct 2018. 09:52
Profile WWW
AFOL

Joined: 09. Oct 2018. 12:46
Posts: 46
Post Re: LEGO cijene i trgovine
Ja za stvari koje me trenutno zanimaju (stariji technic setovi) pratim njemački ebay i to aukcije,
tu sad nema nekih garancija da ćeš ziher proć drastično jeftinije, jer to ovisi o mnogo parametara, koliko ljudi nešto zanima i na koliko bidaju, katkad znaju cijene poletit,
no manje više zalome se dobre cijene,
tipa 20-30% jeftinije nego na BL.

To najčešće prodaju obični ljudi, a ne profesionalni prodavači, znači oni kojima su se djeca npr. prije 20ak godina igrala i skupljala lego setove,
i oni se sad rješavaju toga iz kuće jer im najčešće stoji složeno po vitrinama (mnogi imaju setove samo jednom složene pa tako ostavljene, znači nisu pohabane kockice od slaganja i rastavljanja),
pa daju aukciju da koliko dobiju - dobiju.

Prvi put kad sam bidao sam imao veliku "početničku sreću", očito ovi konkurenti nisu na vrijeme stisnuli bidove, uglavnom dobio sam onog Rebel Wreckera 8858 kompletnog s očuvanim uputama za 150 kn (dostava do rh uključena u cijenu!),
sad gledam, na BLu se trenutno prodaje najniže za 40 eura.

S tim aukcijama ti je inače pravilo da se bida zadnjih par minuta, pa i zadnjih sekunda, tako da moraš pratit kad koja završava i bit točno tad prisutan (meni su npr. neke propale jer mi se tablet zblokirao pa nisam stigo ponudu stavit itd.).
Generalni savjet je da se bida cijena točno koliko realno se želi platit, jer ako se stavi nešto puno više u cilju nekakvog nadmudrivanja sustava i drugih sudionika aukcije,
moglo bi te JAKO udarit po džepu ako drugi počnu napumpavat cijenu sa istom tom idejom.

Ima zezancije, i da katkad pokoji manji dio fali, no to je cijena niže cijene :LEGO33:


12. Oct 2018. 10:33
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 21. Nov 2009. 18:51
Posts: 4909
Post Re: LEGO cijene i trgovine
Quote:
Quote:
naši oglašivači žive u svom balonu iluzija i halucinacija

Da prodaju te stare prašnjave, prljave, izgrebane kockice kao da su suho zlato.

_________________
Flickr


12. Oct 2018. 19:09
Profile
AFOL

Joined: 11. Oct 2018. 16:37
Posts: 35
Post Re: LEGO cijene i trgovine
Hvala vam na detaljnim odgovorima :klanjanje: Vrlo korisne informacije.

Pogrešno sam se izrazio. Mislio sam na prosjek velikog broja setova... npr. od xyz setova neki su izrazito nepoželjni, neki vrijede dvostruko, ali očekivani povrat je od - do %, taj đir.
Vjerojatno veće i raznolikije kolekcije teže nekom globalnom prosjeku, dok je kod manjih ili individualnih setova moguće da postanu vrlo vrijedni ili obratno :)


13. Oct 2018. 07:56
Profile
AFOL

Joined: 09. Oct 2018. 12:46
Posts: 46
Post Re: LEGO cijene i trgovine
Zbog čega uopće bi sve prodavao nakon par godina ?

Il misliš ovo kao nekakav investicijski pristup, tipa da sad kupiš pa čekaš za x(x) godina da prodaš jer je (možda) postalo rijetko i vrijedno ?


13. Oct 2018. 12:50
Profile
AFOL

Joined: 11. Oct 2018. 16:37
Posts: 35
Post Re: LEGO cijene i trgovine
Ne bih, ne na taj način. Ograničen sam prostorom i financijama, pa često nešto prodajem, makar i zato da to zamijenim nečim sličnim.
Ne zanima me zarada, već bih ponajviše htio imati ono što nisam mogao imati kao klinac :LEGO04:
Već sam jednom dao/prodao sve kockice, pa ne vjerujem ni da bih ih sad imao zauvijek.
Zapravo, stari setovi me manje brinu jer sumnjam da im se cijena drastično mijenja nakon toliko godina, pa ih vjerojatno mogu kupiti i prodati po sličnoj cijeni i izgubiti nešto malo na svakom.

Ali zamisli svidi mi se nešto novo, utučem ne znam koliko i onda me netko ležerno obavijesti da im cijena padne na 50% čim izađu iz trgovine, na 25% čim otvoriš kutiju i na 10% ako se ispostavi da ta tema nije bila popularna. U tom slučaju bih malo bolje razmislio :mrgreen:


13. Oct 2018. 14:48
Profile
AFOL

Joined: 09. Oct 2018. 12:46
Posts: 46
Post Re: LEGO cijene i trgovine
Ovo je ponajviše hobby,
znači da zaljubljenik ne može i ne smije bit zarobljenik financijskih kalkulacija,
jer onda bolje da uopće ni ne starta s time, tj. onda ni nije pravi zaljubljenik jer nije spreman potrošit novac na tu "strast".


15. Oct 2018. 14:09
Profile
Upravni odbor
User avatar

Joined: 12. Nov 2012. 11:28
Posts: 4183
Post Re: LEGO cijene i trgovine
Ja sam krenuo sa kockicama prije 6 7 god, kada mi je sinu kolega dao nekoliko kila mješanog pa sam iz toga pokušao složiti setove.
Od onda do sad sam sve osim prvih 1000 kuna za koje sam kupio 50 setova( prodao za 2000 ) - zarađivao za ovaj hobi preko prodaje setova koji mi ne zanimaju ili ih nemogu uklopiti u grad. -iako mi bude žao prodati neke setove.

Kao i svi koji slažu, sada sam u fazi da setove i ne kupujem nego samo kocke koje me zanimaju za moju gradnju.

Mogao sam kupiti set koji sada vrijedi 800 kuna za 500, ali znam da bi mi ti novci samo stajali na polici.( nebi set rastavljao jer mi žao).
Ovako kupim na kile kocke sastavim setove i prodam ( od viška kockica--ono što se ne isplati sastavljati ) gradim grad, i širim se i nerazmišljam o tome koiko gubim na tome kada kupim set, nego uživam u slaganju.

_________________
http://www.brickset.com/search/?ownedBy=Romanos

https://www.flickr.com/photos/140395575 ... 894427605/


15. Oct 2018. 18:20
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 29. Aug 2012. 01:40
Posts: 1317
Location: Billund / Zagreb
Post Re: LEGO cijene i trgovine
Sve gubi vrijednost kada otvoriš kutiju jer tada postaje rabljeno, osim ako si Papa ili Mick Jagger, onda možda vrijedi više.

Vrlo rijetko set gubi vrijednost nakon prestanka proizvodnje, pogotovo veći setovi, uglavnom je obratno.

Ako te zanima investiranje, postoji sajt koji se zove brickpickers na kojem hrpa ljudi koja vrlo jeftino procjenjuje svoje živce, vrijeme i životni prostor baljezga o tome što će biti rijetko i što vrijedi hoardati po kući.

Ako te iz nostalgije zanimaju setovi kojima je cijena visoka jer su stari i rijetki, preporučam proučiti sve blagodati Bricklinka. Inventari setova se mogu znatno jeftinije replicirati kupnjom iz više različitih trgovina, zamjenom nekih rijetkih lotova drugim bojama ili novijim kalupima ako se ne vide, bez uputa, kutije i svega što nije bitno. Video - https://youtu.be/1IGytOTiZJg?t=31 part2 https://www.youtube.com/watch?v=pQHnMPA_D20

_________________
Tražim azil u Fabulandu
Flickr


17. Oct 2018. 20:28
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.