It is currently 18. Apr 2024. 18:08



Reply to topic  [ 103 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next
Fotografiranje i obrada slika 
Author Message
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 14:13
Posts: 8275
Location: Zagreb
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
@legomaniac: :LEGO28: :LEGO20:

@mejzlik: Hvala. Uskoro će frend posuditi raspršivače za snimanje filma - definitivno se isplatilo napraviti ih. :LEGO27:

Evo i još jednog trika vezanog za fotografiranje. Iskoristio sam ga za fotkanje Hindenburga, prije nego što sam
imao nove lampe i raspršivače.

Image

Primijećujete li odsjaj od 5-6 lampi? Ali nije stvar u odsjaju već u osvjetljavanju cijelog modela (sa svih strana).

To je fora koju me naučio mahjqa, Technic majstor. On je to detaljno objasnio uz tri svoje slike na Flickru: 1, 2, 3.
Ja sam malo promijenio postupak - mahjqa prvo podesi "levels", a ja ne. On koristi "screen", a meni to nije odgovaralo
(možda zato što sam ja onaj "osnovni" sloj stavio na dno, a on na vrh) i koristio sam "lighten".

To sam napravio za sve tri slike Hindenburga, a na ovoj gore sam polovici gornjih slojeva stavio prozirnost na 50%.

_________________
flickr YouTube Brickset


27. Feb 2016. 00:02
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 09. Mar 2014. 08:52
Posts: 2140
Location: Zagreb
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
Izvrsno izgleda! Svaka čast! :)

_________________
Pratite Klub Kockice na Facebooku i Instagramu! :D


27. Feb 2016. 09:36
Profile
Pridruženi član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 11:58
Posts: 1558
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
Marin wrote:
@legomaniac: :LEGO28: :LEGO20:

@mejzlik: Hvala. Uskoro će frend posuditi raspršivače za snimanje filma - definitivno se isplatilo napraviti ih. :LEGO27:

Evo i još jednog trika vezanog za fotografiranje. Iskoristio sam ga za fotkanje Hindenburga, prije nego što sam
imao nove lampe i raspršivače.

Primijećujete li odsjaj od 5-6 lampi? Ali nije stvar u odsjaju već u osvjetljavanju cijelog modela (sa svih strana).

To je fora koju me naučio mahjqa, Technic majstor. On je to detaljno objasnio uz tri svoje slike na Flickru: 1, 2, 3.
Ja sam malo promijenio postupak - mahjqa prvo podesi "levels", a ja ne. On koristi "screen", a meni to nije odgovaralo
(možda zato što sam ja onaj "osnovni" sloj stavio na dno, a on na vrh) i koristio sam "lighten".

To sam napravio za sve tri slike Hindenburga, a na ovoj gore sam polovici gornjih slojeva stavio prozirnost na 50%.


Problem koji se javlja u ovom slučaju je da u srednjim tonovima ima nedovoljno kontrasta te je lokalni kontrast više izražen u gornjoj svjetloj trećini skale, ako koristiš photoshop 'trik' za prilagođavanje kontrasta tj. traženje ''bijele'' i ''crne'' točke je taj da u naprimjer levels-ima pri podešavanju bijele i crne točke pritisneš tipku ALT te ćeš moći vidjeti kada i na kojem predjelu slike se pojavljuje bijela i/ili crna točka, koristit ću tvoju sliku kao primjer

Image

u ovom slučaju u RGB skali ti je falilo 10 točaka da dođemo do crne točke (lijevo 10), neko generalno pravilo je da ako 'zatvoriš' sliku za neku vrijednost za toliku vrijednost je 'otvoriš' u srednjem tonu koji je u startu 1.00 nakon prilagodbe 1.10 da bih tonski sliku vratio u 'original' ali dobivaš generalni kontrast, isti princip vrijedi i za bijelu točku, u ovom konretnom primjeru ti imaš bijelu točku samo na dijelovima koji su početno bijeli na predmetu i pre eksponirani tako da ćemo njih ignorirati u histogramu i tražiti bijelu točku na drugom predijelu slike koja se u ovoj situaciji pojavljuje na pozadini na kojoj si slikao što nam ukazuje da je najjače svijetlo dolazilo iz tog smijera

Image

isto tako u RGB skali smo vrijednost 'povukli' na 250 što znači za 5 i tu vrijednost ćemo kompenzirati u srednjem tonu za 0.05 što će nam dati vrijednost od 1.05 da bi slika i dalje tonski bila tonski kao original samo sa više kontrasta, što se tiče tonske korekcije srednjeg tona tu nema načina da ti program pomogne i da ti kaže sada je dobro ili nije nego jednostavno na nekom kalibriranom uređaju za prikazivanje slike moraš 'odokativnom' metodom reći sam sebi kada si zadovoljan znači jel presvijetla ili pretamna

znači sad kad si napravio 'korektnu' sliku sve dalje što radiš što se tiče bijele i crne točke je već stil

što se tiče kontrasta u srednjim tonovima ovo je jedan od primjera na koji ga možeš postići te se on koristi selektivno, znači ne na cijeloj slici ne označavaš dijelove na kojima ga želiš povisiti ako fali

Image

znači adjustment layer > curves (lagana krivulja za kontrast) krivulja je postavljena na pigment/ink% te prozirnost od 50% (ovo nije pravilo) > blend mode /screen

Masku na adjustment layeru postaviš da je pokrivna/crna te sa bijelom gumicom ili bijelim kistom 'farbaš' dijelove gdje želiš dobiti kontrast

Image

ovo je stvarno bilo ukratno koliko god sam mogao i nadam se donekle razumljivo,

Što se tiče mahjqa da on radi HDR s tim da mu tehnika izrade HDR-a nije baš najbolja u tvojem slučaju moram priznati da uopće neizgleda kao da je HDR što je u jednu ruku pohvalno da se 'ne kuži' ali isto tako nisi postigao taj raspon koji bih ustvari trebao, moja preporuka bi ti bila da s obzirom da koristiš PS (neznam koju verziju) ali PS ima implementiran plugin za izradu HDR-a, probaj se poigrati sa njim isto tako ako ti fotoaparat omogućava probaj slikati u RAW formatu, to će ti dati mogućnost da nemoraš raditi 3 slike različitih ekspozicija nego samo jednu

_________________
Flickr_BrickBro_
MOCpages


01. Mar 2016. 10:54
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 14:13
Posts: 8275
Location: Zagreb
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
Hvala ti na opsežnom postu, iako jedan dio nisam shvatio i uspio isprobati u praksi. :LEGO22: No...

...ideja nije bila HDR, već osvjetljavanje modela sa svih strana, znači "fejkanje" fotkanja s većim brojem izvora svjetla.

I usput, tko nije vidio na Flickru, ovako izgledaju moji uradi-sam difuzori:

Image

_________________
flickr YouTube Brickset


05. Mar 2016. 15:27
Profile
Pridruženi član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 11:58
Posts: 1558
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
Poprilično dobar uradak, onako profesionalno izgleda, kupovno reko bih :D

Ako ima nešto što nisi skužio a zanima te slobodno pitaj, potrudit ću se da objasnim

Što se tiče mog mini tutorijala, htio sam ti samo dat mali hint kako da još gurneš izgled i kvalitetu fotke sa dodavanjem kontrasta i korigiranjem onoga što nisi uspio postići sa samim fotoaparatom jer sam primjetio na više tvojih fotki da je to stvar koja ti fali, nisam se doticao svjetla, HDR-a sam se dotaknuo jer link koji si stavio na mahjqa-kin tutorijal koji pokazuje selektivni HDR

_________________
Flickr_BrickBro_
MOCpages


07. Mar 2016. 10:35
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 14:13
Posts: 8275
Location: Zagreb
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
Nije to selektivni HDR, to je isto "fejkanje" više izvora svjetla: "I believe that professionals use tons of different lights positioned
just right to get the effect they want. I do it differently. I put my camera on a tripod so it won't move, and use a single desk
lamp to light a model from different angles."

Možda na kraju ispadne kao HDR, ali nije to cilj te tehnike. Barem ja to nisam tako shvatio. :LEGO39:

Nego, ja bih naučio još malo o selektivnom HDR-u jer sam u prošlosti nešto kemijao s tim i nikad (unatoč tutorialima) mi slike nisu
ispadale kako sam htio.

(U RAW-u ne mogu slikati pa ako želim HDR, moram uslikati tri slike.)

_________________
flickr YouTube Brickset


07. Mar 2016. 15:18
Profile
Pridruženi član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 11:58
Posts: 1558
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
Selektivni je jer ne koristiš naprimjer 3 ili više cijelih slika različitih ekspozicija da bih dobio dinamički raspon nego koristiš dijelove više slika znači selektivno odabireš one koje ti najviše pašu, generalno da, fejkanje više izvora svijetla.

HDR i je i nije kompliciran za shvatit i naučiti, ako će biti prilike mogu ti pokazati šta te zanima, tj. koji efekt bi htio postići.


jedna ideja pa probaj, meni je bilo interesantno i zanimljivo :)

Ovisi kakav točno efekt želiš postići ali neznam jesi li se ikad probao 'poigrati' sa 'light paintingom', OOOOBAVEZNO tripod čvrsto i mirno, duga expozicija, 10+ sekundi, uzmeš svijetlo (difuzno, ne difuzno poigraš se malo sa tim) i za vrijeme dok fotoaparat okida osvijetljavaš dijelove objekta koji slikaš, pripaziti da ne ulaziš u kadar, par puta sam se znao poigrati sa tim i postigne se jako zanimljiv efekt a objekt može biti i potpuno osvijetljen ovisno o tome kako si baratao sa svijetlom :LEGO04:

_________________
Flickr_BrickBro_
MOCpages


07. Mar 2016. 15:55
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 14:13
Posts: 8275
Location: Zagreb
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
Ma kužim ja što je selektivni HDR (igrao sam se s time već (pod EDIT)), ali ovaj dio sa traženjem bijele i crne točke... To me
zanima. :LEGO76:

Ili jednostavno gledam koji dio koje slike ću koristiti i to je sva mudrost? Nadao sam se da će mi Ps ipak olakšati posao. Možda
bih trebao pogledati još koji tutorial...

_________________
flickr YouTube Brickset


07. Mar 2016. 18:34
Profile
Pridruženi član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 11:58
Posts: 1558
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
Moram priznat da mi je malo široko za objašnjavati ovako napismeno

Ukratko, želiš na više područja na slici imati i crnu i bijelu točku, u tvojem slučaju crna točka je bila ok ali bijela se nazirala samo na pre exponiranim elementima koji su bili bijeli a želiš dobiti ajmo reć raspoređenu bijelu točku i na ostale elemente tako da i oni postignu kontrast.

Stvar je što na taj način slika neće izgledati 'zagušeno' nego će se definirati rubovi elemenata i sami elementi te će se pojačati lokalni kontrast

Stvarno nabrzinu sam 'doradio' tvoju sliku da ti možda dočaram o čemu pričam, zanemari pozadinu i zanemari žuti ton koji sam reducirao na slici s obzirom da su to izborne stvari, problem je što ove bijele dijelove nisam mogao izvuć s obzirom da je info na tim dijelovima bio 0% od ničega nemogu dobiti nešto :LEGO25:

Image

_________________
Flickr_BrickBro_
MOCpages


08. Mar 2016. 12:06
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 14:13
Posts: 8275
Location: Zagreb
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
Hvala, ali na žalost ne primjećujem da je bolje. :LEGO31:
Neću te više gnjaviti (niti gušiti temu). Sam ću se još malo poigrati s tim.

_________________
flickr YouTube Brickset


10. Mar 2016. 22:47
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 103 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.