It is currently 25. Apr 2024. 22:33



Reply to topic  [ 103 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Next
Fotografiranje i obrada slika 
Author Message
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 24. Jun 2011. 17:27
Posts: 1765
Location: Daruvar
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
monsinjor wrote:
Vi ste mene svi sad ubedirali... Pola stvari ni neznam što znače hehe. Ali neka, dobro je znati za ubuduće. Svaka čast i hvala!


Majstore nisi jedini! :LEGO03:

_________________
Brickset
Flickr


20. Jan 2015. 16:57
Profile
Pridruženi član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 11:58
Posts: 1558
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
pjurkovi wrote:
Profesionalna obrada znaci da si na ti sa Photoshopom i da iz slike izvlačiš maksimum, jednostavno rečeno.



zato sam i pitao s obzirom da ja spadam pod ''profesionalnog obrađivača fotografije'' pa reko obavljam neku nepostojeću funkciju ili radim/imam status nečega što ne postoji :LEGO25:

monsinjor wrote:
Vi ste mene svi sad ubedirali... Pola stvari ni neznam što znače hehe. Ali neka, dobro je znati za ubuduće. Svaka čast i hvala!


nemaš se šta ubedirat, ako te zanima pucaj, ja ću pomoć kolko mogu :LEGO02:

_________________
Flickr_BrickBro_
MOCpages


20. Jan 2015. 20:06
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 18. Jul 2011. 20:38
Posts: 821
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
monsinjor wrote:
Vi ste mene svi sad ubedirali... Pola stvari ni neznam što znače hehe. Ali neka, dobro je znati za ubuduće. Svaka čast i hvala!


Još jedna izbedirana... s tim da bi kod mene to bilo ovako:
stativ CHECK (kak da namontiram tablet na njega?!)
fotografija CHECK
stisnuti grumb CHECK
svjetlo CHECK

Dalje sve je blurry/nepoznato :D

_________________
http://brickset.com/sets/ownedby-Star2705


20. Jan 2015. 20:28
Profile
Pridruženi član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 11:58
Posts: 1558
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
''stativ CHECK (kak da namontiram tablet na njega?!)''


nije tako niti skupo,

http://www.ebay.com/itm/Mini-Phone-Stan ... 2a4a674575

a jeftinija opcija je uvijek nasloniti tablet na nešto :LEGO10:

_________________
Flickr_BrickBro_
MOCpages


20. Jan 2015. 22:04
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 08. Jan 2015. 17:19
Posts: 129
Location: Rijeka
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
Ako ne razumijete izraze isprobavajte sve kombinacije sa postavkama pa ce vam doc na bolje... Ili jednostavno googlajte ili pitajte koja postavka radi tocno sta

_________________
Image


20. Jan 2015. 22:30
Profile
AFOL

Joined: 01. Feb 2013. 11:49
Posts: 53
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
Pod uvjetom nam je ekspozicija ispravna, imamo željeni dof i u konačnici zadovoljni smo sa WB.om. I naravno rasvjeta nam je dozvoljavala niski iso pa nemamo niti viška šuma na slici.

Na što obratiti pozornost prilikom obrade takve slike, te što se još može iz raw verzije izvući?

Resize i odabir prikladne veličine te algoritma za kompresiju i konverziju slike ne računam u to jer to je sastavni dio obrade kao i fotografiranje.

Kad sam postavio pitanje što je profesionalna obrada samo su me zanimali generalni detalji te obrade jer jer raw spomenut u tom kontekstu, a kasnije se sad spominje i photoshop. Sam photoshop kao takav ne podržava rad na raw filowima ili se varam? Moguće ih je importat preko odgovarajućeg raw filtera te onda nastavit obradu i zahvate u photoshopu.

S druge strane Lightroom radi nativno sa raw fotografijom.

I sad za kraj predugog posta: maksimum fotografije se izvlači gdje te po kojim prioritetima:
- na senzoru aparata - postavke aparata
- raw zapisu senzora i obradi -
- photoshopu ....

Osobno preferiram redosljed koji sam naveo.

I ne bi ni potegao sve ovo da se ne radi o lego modelima koji su statički, vremenski postojani i moguće je eksperimetirat s fotografiranjem njih zaista mnogo.



I za kraj: iz automatskih modova koje aparat ima se isto može dosta toga izvuć i obavezno s njima počnite iako vam aparat možda ima i neku vrstu ručnih podešenja i posve ručni mod.


21. Jan 2015. 04:40
Profile
Pridruženi član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 11:58
Posts: 1558
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
Photoshop koristi RAW plug in koji omogućava da otvoriš raw file. Ne, photoshop ne podržava obradu RAW file-a nego u plug inu koji je uključen u PS imaš mogućnost manipuliranja postavkama za RAW format te i samu obradu istog (slično kao u spomenutom Lightroom-u) te se po završetku bira color space (profil), rezolucija i još par postavki i na kraju photoshop otvara tu sliku gdje se može vršit daljnja obrada/manipulacija fotografijom

Da, Lightroom radi direktno na RAW formatu iako sa smanjenim mogućnostima, preferiram PS iznad lightrooma jer rad u RAW formatu (meni) je bitan i dobar samo do jedne granice tj. ako slika nije okinuta 100% kako treba na fotiću onda je raw dobar što nedestruktivnim načinom ''spašavamo'' sliku tj. popravljamo WB, kontrast, color shift ili šta god se već desilo sa slikom (nije ni RAW svemoguć pa je i to sve do jedne granice tipa previsoka expozicija), nakon tih stvari više stvarno nije potrebno sliku editirat u RAW-u s obzirom da svi pretražnici, photo vjueri i uglavnom ''roba za mase'' koristi sRGB color space koji pokazuje samo frakciju RAW-a pa se onda kod krajnje obrade fotografije i želim držati color profila koji će svi ostali gledati na svojim ekranima da ne ispadne da ja vidim jedno a drugi jel drugo :LEGO03:

_________________
Flickr_BrickBro_
MOCpages


21. Jan 2015. 09:43
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 09. Oct 2014. 14:11
Posts: 849
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
meni je ovo ko da turski pričate..... totalno nije moja tema. :LEGO01: :LEGO01: :LEGO01: :LEGO01:

_________________
http://brickset.com/sets/ownedby-azizi4444


21. Jan 2015. 09:54
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 28. Sep 2012. 19:17
Posts: 135
Post Re: Draganove kreacije
monsinjor wrote:
Sorry Dragane na offtopicu, ali ako ćeš objasniti, molio bih i ja to. Ja muku mučim sa slikanjem. Gledao sam po netu i one boxove al...
Hvala unaprijed!


Sorry monsi, tek sam sad vidio ovu poruku :(

Ugl, ja sam od pvc cijevi napravio okvire, znaci ovako nesto (nije moja slika, al to je otrpilike to), samo sto sam ja jos preko tog okvira rastegnuo plahtu da mi rasprsi svjetlo:

Image

Tih cijevi imas za kupiti u svakom bauhasu i slicnim trgovinama.

Ono sto mene zanima je, gdje kupiti bijele velikog formata (tipa B1) po komadu?


26. Jan 2015. 15:06
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 31. May 2010. 07:39
Posts: 9500
Post Re: Fotografiranje i obrada slika
u bilo kojoj papirnici i hobby dućanu.
ja platna i papire kupujem tu, sve imaju na komad, raznih dimenzija: http://www.art-materijal.hr/hrv/proizvodi/

_________________
MOCpages
Flickr
Brickset
Steam


26. Jan 2015. 15:46
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 103 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.