It is currently 29. Mar 2024. 06:05



Reply to topic  [ 8 posts ] 
LEGO frakcije, nekada i sada 
Author Message
User avatar

Joined: 12. Oct 2011. 23:26
Posts: 436
Post LEGO frakcije, nekada i sada
Pozdrav

Malo sam istraživao stare setove, tražio materijala za nove recenzije i tako. Ovo mi je nekako bilo implicitno jasno, ali do sada nisam o tome posebno razmislio.

Podjela po frakcijama se dosta promijenila kroz godine, a pod to prvenstveno mislim način "predstavljanja" jedne frakcije.

Ono što želim reći, nekada je grananje po temama i pod-temama bilo puno bogatije i razrađeniji, danas mi to nekako liči na hiperprodukciju, bitno da se nešto radi...

Konkretni primjeri:
Da je atlantis bio izdan prije tamo negdje prije 1998-1999 godine, tema bi bila Atlantis, a pod teme nešto tipa protectors of atlantis i invaders of atlantis.
Kingdoms bi bio primjerice kingdoms i dragon knights.
Space police III bi bio odvojen na space police III, i ne znam, space smuglers.

Ja nekako više naginjem staroj podjeli, draža mi je. Mislim da se time stavio veći naglasak na svaku zasebnu frakciju, i svakoj se posvetilo više pažnje (u kategorijama dizajna, specifičnosti, pa ponekad čak i dizajna kutije), plus jedna tema protezala se duži niz godina sa različitim frakcijama. Svatko je mogao zaobići dio teme koji mu se ne dopada previše (ja bi primjerice zaobišao space smuglers :LEGO05: dok bi istovremeno skupljao space police III). Setovi su većinom imali samo stvari iz svoje frakcije. Ok, ovo zadnje može zvučati kao loša stvar, donekle možda i je, ali ne sviđa mi se što se danas u svakom setu forsiraju "dobra i loša strana". Ponekad frakcije uopće nisu imale rivale, poput UFO-a jedno vrijeme, i zbog toga nisu bili lošija pod-tema.

Svjestan sam da iza tih odluka vjerojatno stoje analize tržišta, ekonomske računice i tome slično, ali ostavimo se toga.
Mene čisto zanima koju podjelu vi preferirate, što vam je draže?

_________________
Brickset
Flickr


09. Apr 2014. 23:26
Profile
User avatar

Joined: 09. Oct 2013. 18:31
Posts: 985
Post Re: LEGO frakcije, nekada i sada
po mom misljenju, osim chime koju bas ne pratim ali mi se cini da ima hrpa razlicitih frakcija, ostale teme su crno bijele dobri i zlocesti bez neke raznolikosti.
Evo na primjer stari castle je imao 10-20 razlicitih frakcija kroz godine i to mi je super, ukljucivali su i "sporedne" frakcije u pricu kao npr. forestmen, wolfpack isl i radili mnostvo setova i za njih.

mozda grijesim ali i u city setovima prije nije bilo toliko ovih bad guys, sad u svaki i najmanji moraju gurnut genericnog lopova. Imam tolko tih lopova da ne znam kud bi vise s njima :/ nemojte me krivo shvatit ne smetaju meni bad guys, ali mi je nekako primamljivije da su odvojeni setovi za jedne i za druge. Npr. bezeze su mi ovi battle packovi di dobis 4 figa (smanjili sa 6) i od toga samo 2 od iste frakcije :/ radije bi da je jedan set jedna frakcija pa ako mi se gradi storm trooper vojsku da uzimam te setove a ne da dobivam i hrpu droida s kojima ne znam sto bi (droid minifigovi mi nisu sjeli jos otkad sam klinac bio xd )

jos jedna stvar sto mi je generalno bezveze da uzmem za primjer najnoviji castle. good guys dobiju veliki zanimjivi dvorac, bad guys dobiju nekakvu malecku kulu. draze bi mi bilo da su relativno simetricne frakcije.

vjerujem ja da lego ima dobre razloge zasto to tako radi al ovo je cist moje misljenje :)

da rezimiram preferiram raznolikost frakcija i razdvojenost frakcija po setovima


09. Apr 2014. 23:54
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 25. Jul 2009. 23:49
Posts: 1466
Location: The Invisible Bridge
Post Re: LEGO frakcije, nekada i sada
Tome svemu postoji vrlo jednostavan razlog; a to jest da se klincima omogući da već sa kupovinom jednog seta mogu odigravati nekakve scenarije koji su u duhu kolekcije- na primjer; ako dobiješ policajca i lopova, možeš se igrati da prvi hapsi drugog; ako pak dobiješ samo policajca možeš se s njegovim autom voziti u krug i to je to (karikiram). Setovi koji uključuju obje strane nude više interakcije.

Iako slažem se, i meni nedostaju razrađenije podjele strana, makar je dobro da u svakom setu dobiješ i nekoga od suprotne strane, to sve skupa postane bezveze kad je samo jedna strana dominantna dok im neprijatelji samo support likovi- Atlantis je za to odličan primjer. Ali to nije ništa novo- recimo još u Rock Raidersima su bili samo Raidersi i usput uz njih kamena čudovišta...

Što se tiče UFO kolekcija, koliko ja znam, njima su suprotstavljeni bili Exploriensi- mislim da jedino Insectoidi nisu imali neprijatelje, to jest u katalozima je pisalo da su im neprijatelji pravi divovski alien insekti, a da su oni samo zakamuflirani u njih, ali spomenuti alien insekti nikad nisu bili u setovima.

_________________
No matter where you go, everyone's connected.
MyAnimeList ~ Steam ID


10. Apr 2014. 00:20
Profile
User avatar

Joined: 12. Oct 2011. 23:26
Posts: 436
Post Re: LEGO frakcije, nekada i sada
Electromaster wrote:
Tome svemu postoji vrlo jednostavan razlog; a to jest da se klincima omogući da već sa kupovinom jednog seta mogu odigravati nekakve scenarije koji su u duhu kolekcije- na primjer; ako dobiješ policajca i lopova, možeš se igrati da prvi hapsi drugog; ako pak dobiješ samo policajca možeš se s njegovim autom voziti u krug i to je to (karikiram). Setovi koji uključuju obje strane nude više interakcije.

Ma da velim znam da ima dobrih razloga za to, ali interesantnije mi je što je kome draže :LEGO04:

Electromaster wrote:
Što se tiče UFO kolekcija, koliko ja znam, njima su suprotstavljeni bili Exploriensi- mislim da jedino Insectoidi nisu imali neprijatelje, to jest u katalozima je pisalo da su im neprijatelji pravi divovski alien insekti, a da su oni samo zakamuflirani u njih, ali spomenuti alien insekti nikad nisu bili u setovima.

Sad kad veliš, da moguće, pošto su izlazili u istom periodu. Ali logički mi se čini da su bili više odvojeni, jer su explorieni bili isključivo civilni, dok su UFO načičkani oružjima. Nije baš neka bitka, explorieni bi definitivno izgubili :LEGO04:

_________________
Brickset
Flickr


10. Apr 2014. 00:28
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 25. Jul 2009. 23:49
Posts: 1466
Location: The Invisible Bridge
Post Re: LEGO frakcije, nekada i sada
Explorieni su '96., UFO su '97.; s time da mislim da su Explorieni povučeni prije UFO, no jedno vrijeme su se sigurno prodavali skupa te se sjećam iz kataloga da su ih crtali kao suprotstavljene snage.
Nisu zapravo tolike razlike u naoružanju; u to doba su se svi "laseri" svodili na neon-green dijelove, a njih su i jedni i drugi imali otprilike isto. Osim ako one u Exploriensima gledaš kao antene. :LEGO25:
Ali da usporedimo dva najveća broda:
[Reveal] Spoiler:
Image
Image

I jedan i drugi imaju negdje 6-8 stvari koje bi se mogle nazvati topovima. Mada, s time rečenim, imalo bi mi smisla da Explorieni imaju manje naoružanja, pošto njih vidim kao svojevrsni Starfleet (iz Star Treka), prvenstveno istraživački nastrojen, dok bi UFO bili nekakvi Klingonci ili Romulanci, čiji su brodovi ipak prvenstveno ratni.

Također, zanimljivo je da je između ove 2 kolekcije samo u SAD izašla još jedna, RoboForce, koja se, kako i naziv kaže, sastojala od velikh (svemirskih) robota...

_________________
No matter where you go, everyone's connected.
MyAnimeList ~ Steam ID


10. Apr 2014. 00:42
Profile
User avatar

Joined: 12. Oct 2011. 23:26
Posts: 436
Post Re: LEGO frakcije, nekada i sada
Drago mi je da je explorien starship uvučen u priču jer ga imam i detaljno sam ga proučio. Jednostavno ne djeluje borbeno. Pogotovo ako uzmeš u obzir da ovaj ogroman top to zapravo nije nego je neki tip scanner tool-a.

Zaključujem na temelju:
Scorpion-Detector - koji također ima taj veliki top, a zove se scorpion detector, a ne scorpion super star destroyer :LEGO25:
Planetary-Decoder - također, naziv sugerira da se radi o nečemu za istraživanje.

Antene tumačim kao antene zbog ovog televizora unutar nebula outposta, koji se također nalazi na starshipu. Satelit se u tom slučaju koristi samo za interplanetarnu komunikaciju, dok su antene za komunikaciju između tima koji se nalazi na površini planeta.

Također treba dodati da gotovo svaki set sadrži 2x2 plateove sa magnetnim naljepnicama fosila, što je još jedan dokaz istraživačke misije.

Nadalje ovaj dio koji večina explorien minifiga koristi kao glavni tool, zapravo se zove Scanner Tools. (ajd, nije neki dokaz, ali je opservacija :LEGO04: )

Dakle sve što na brodu ostaje, kao pucaljke su ovi 2x2 okrugli trans neon dijelovi. Ja sam ih naime protumačio kao shield generatore, jer i ne borbeni prodovi moraju imati štitove za obranu od asteroida i sličnih svemirskih plutajičih stvari.

I još za kraj, ovdje se također spominje da imaju civilnu ulogu: http://lego.wikia.com/wiki/Exploriens .

Nisam imao taj katalog, i vjerujem da su jedni protiv drugih u tom katalogu. Samo velim, njihova uloga primarno je civilne prirode. :LEGO25:

Super je ova usporedba starfleeta, ja ih isto vidim tako.

EDIT:
Btw. da, taj robo force mi se nikako ne uklapa nigdje :/ . Baš mi je nekako loš.

_________________
Brickset
Flickr


10. Apr 2014. 01:12
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 25. Jul 2009. 23:49
Posts: 1466
Location: The Invisible Bridge
Post Re: LEGO frakcije, nekada i sada
Da, znam da najveći "top" zapravo nije top, a vidim i smisla u ovom što kažeš. No oni u svakom slučaju jesu bili suprotstavljeni UFO kolekciji, kao što se može vidjeti iz ovog kataloga:
http://www.peeron.com/catalogs/1997/medium/43/?id=144
http://www.peeron.com/catalogs/1997/medium/44/?id=144
http://www.peeron.com/catalogs/1997/medium/45/?id=144
Mada, tu se odmah može i vidjeti kako je to završilo... :LEGO13:

RoboForce nije ni meni jasan, mogu samo pretpostaviti da je tad u SAD bio popularan neki mecha serijal, možda Power Rangersi, pa je Lego pokušao baciti nešto na tu šemu.
No u svakom slučaju, živciraju me te SAD ekskluzivne kolekcije... Ajde ova koja i nije nešto, ali ima ih stvarno dobrih...

_________________
No matter where you go, everyone's connected.
MyAnimeList ~ Steam ID


10. Apr 2014. 01:36
Profile
User avatar

Joined: 09. Oct 2013. 18:31
Posts: 985
Post Re: LEGO frakcije, nekada i sada
kad ste spominjali nesrazmjer, meni je recimo bezveze kad je u setu neka utvrda koju brani 4-5 figova a napada ju 1-2. pa napadaci nemaju sanse xD a to je vrlo cesta situacija u setovima.


10. Apr 2014. 01:38
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 8 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.