It is currently 18. Apr 2024. 02:14



Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Swapfig i 3D printeri 
Author Message
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 30. Jul 2009. 13:16
Posts: 4374
Post Re: Swapfig i 3D printeri
materijal su titanijeve legure
Mene to zanima, kolko kod američanaca, kolko kod čajniza?
Po kg-u...
Fala i bilježim se sa štovanjem.


09. Apr 2013. 12:54
Profile
User avatar

Joined: 20. Feb 2010. 15:59
Posts: 2716
Location: Zagreb
Post Re: Swapfig i 3D printeri
To ne piše, cijene su navedene samo u vezi s "kućnim pisačima" koji rade s ABS-om. Za ovo što pitaš kaže da se upotrebljava isključivo u industrijskim uređajima, možemo pogađati zašto... :LEGO75:


09. Apr 2013. 12:57
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 30. Jul 2009. 13:16
Posts: 4374
Post Re: Swapfig i 3D printeri
Zato i pitam...


09. Apr 2013. 13:24
Profile
Administrator

Joined: 02. Jan 2013. 11:13
Posts: 2337
Post Re: Swapfig i 3D printeri
3D printeri koji prtinaju polimere - plastiku - su stara stvar, ono što je novo u zadnjih par godina da su se pojavile printeri sa tehnologijama da se i metalni matrijali mogu na taj način printati. Upotreba je kod dijelova koji se zbog oblika ne mogu napraviti običnim, klasičnim obradama. Eustahije je lijepo naveo citat sa trenutnim tehnologijama printanja, ali u biti se to svodi da glava nanosi materijal u slojevima, s time da se sloj na različite načine spaja sa prethodnim slojem.
Za primjenu ajmo si sprintat kockice postoje dva problemčeka - tolerancije i kvaliteta površine. Tolerancije dimenzija takvih dijelova su puno lošije nego plastičnih dijelova dobivenih injekcijskim prešanjem. Također i kvaliteta površine je neusporediva, svi dijelovi isprintani u plastici koje sam ja vidio imaju na oko vidljive slojeve, možda postoje bolji printeri koji to imaju bolje izvedeno ali ja za to ne znam.
Pokušao sam uslikati jedan plastični dio (u biti su to dva dijela, poklopac i zavijena kutija; poklopac i kutija imaju navoj tako da se poklopac zašarafi na kutiju) koji imam, mislim da se i na slikama vidi slojevitost i kakva je površina. Na prvoj slici se vide horizontalni slojevi, pod prstom se to osjeća kao da je površina nareckana, nije nimalo glatko.

Image

Image

Da bi se dobio plastični dio fine površine, kao što i je većina lego kockica, dijelovi u alatu (ili kalupu) koji rade te površine moraju biti ispolirani do visokog sjaja, skoro da su ako ogledalo. U suprotnom dobivena površina na plastičnom dijelu, izradku nije zadovoljavajuće kvalitete.

Posao mi je vezan uz izradu i održavanje alata za injekcijsko prešanje polimera tako da ponešto znam o tome :LEGO71:


09. Apr 2013. 17:23
Profile
User avatar

Joined: 20. Feb 2010. 15:59
Posts: 2716
Location: Zagreb
Post Re: Swapfig i 3D printeri
Sreća da je proizvodnja u LEGO-u automatizirana... manipulacija ABS-om šteti zdravlju. Ekipa koja topi kockice neka se čuva... :LEGO13:


30. Jul 2013. 09:07
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 14. Jun 2013. 22:07
Posts: 13
Post Re: Swapfig i 3D printeri
ima negdje na jutjubu video . tip od lega napravio 3d printer i rezbari biste...


07. Aug 2013. 21:26
Profile
User avatar

Joined: 20. Feb 2010. 15:59
Posts: 2716
Location: Zagreb
Post Re: Swapfig i 3D printeri
Uglavnom, danas sam drugim povodom bio kod hrvatskih FabLabovaca i naravno da sam potegnuo pitanje printanja LEGO proizvoda... Nemam dojam da je stvar toliko precizna da bi se dobio natpis LEGO na vrhu studa (to ne bismo ni željeli, zar ne?), ali ipak je odgovor jednoglasan - nije nemoguće! Bacite pogled na postojeće modele za download povezane s LEGO-om: ustanovit ćete da su najbolji rezultati s proizvodima za LEGO ili u vezi s njim, ali ima i modela kockica kao takvih.

Nadležni su čak pokazali dobru volju da mi isprintaju jednu ovu kacigu:

Image

Ali program je proračunao da bi mu trebalo dva sata finog rada (što me začudilo jer je jednu zgodnu narukvičicu promjera 6 cm i debljine 1 cm napravio za 20 minuta), pa nisam mogao toliko čekati... :LEGO08:

Btw, spomenuta narukvičica nema oku vidljivih slojeva koje spominje cane, tako da smo s te strane mirni. :LEGO25:


29. Oct 2013. 14:06
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 11. Sep 2009. 23:04
Posts: 1028
Post Re: Swapfig i 3D printeri
Ja se veselim danu kad ce bit moguce zamislit nesto, isprintat dijelove i probat, bez skupljanja po BLu...
Koliko ce uopce vremena trebati da tako sta bude jeftnije od orginalnih dijelova?
Bas me zanima kako ce to bit regulirano od strane Lega, te hoce li ljudi to prihvacat kao kreacije - ako priznas da je npr. 50% kockica isprintano u kucnoj radinosti...
Mozda jednog dana bude i originalni lego printer?

Na kraju krajeva - zasto ne isprintati cijelu kreaciju odjednom iz LDDa npr, sa odvojivim kockicama...

Vec zamisljam - par dana prije izlozbe - postavi se printer u halu koji isprinta kreacije :mrgreen: - koje se kasnije podijele posjetiteljima, ili idu u recklazu...
Nema prijevoza, skladistenja...

Hah nista, moram se zamrznut da me probude za 200 godina :mrgreen:

_________________
Moji setovi BL trgovina
Lego slike Lego slike 2 Kolekcija slike


29. Oct 2013. 14:56
Profile
Administrator

Joined: 02. Jan 2013. 11:13
Posts: 2337
Post Re: Swapfig i 3D printeri
Sa zadnjeg sajma na kojem sam bio, bila je hrpa 3D printera i na jednom štandu je bilo ovo izloženo:

Image

Image

Ne izgleda loše ali i dalje nije savršeno kao original kockice.


22. Jan 2014. 00:00
Profile
AFOL

Joined: 10. Oct 2013. 12:23
Posts: 350
Post 3D printanje i LEGO?
Jel itko razmisljao o koristenju 3D printera za printanje custom Lego dijelova? npr. svojih custom oruzja i oklopa za minifgove ? jeftinije baseplateove? itd...


25. Jan 2015. 00:26
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.