It is currently 16. Apr 2024. 06:03



Reply to topic  [ 161 posts ]  Go to page Previous  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Next
Kopije LEGO kockica 
Author Message
User avatar

Joined: 06. Mar 2011. 01:11
Posts: 6904
Post Re: Kopije LEGO kockica
hvala na informaciji, ali ljudima u klubu i na forumu (nadam se) ta je informacija bitna koliko i reakcija maje suput nakon sto je vidjela OVO

_________________
Image
KOCKICE NA FACEBOOKu!
"Information is not knowledge... Music is the best"
http://brickset.com/sets/ownedby-Deni


19. Oct 2018. 13:12
Profile
AFOL

Joined: 11. Oct 2018. 16:37
Posts: 35
Post Re: Kopije LEGO kockica
Marin wrote:
"Stvarno smo u banani..." i onda kupi set. :fp:


Offertissima nabavi taj set iz Kine ili gdjegod i proizvođač dobije svoj novac. Kupio ja set ili ne, neće dobiti ništa više... "šteta" je već učinjena. Možda da sam kupio cijeli neveliki ZG asortiman, pa da su morali naručiti još? :LEGO23:

Kupce ne bi trebalo biti briga što piše na proizvodu. Da se klone nemoralnih tvrtki i izrabljivača prije svega bi umrli od gladi, a ne od manjka kockica, a i Lego bi na top listi za odstrel relativno malo kaskao za fake Legom.

Daklem, u banani smo kao država jer se kod nas zakonito prodaju kopije. Nisam provjeravao ali vjerojatno to nije baš tako u "umetni ime civiliziranije europske države ovdje".

A prije bih facepalmao svima koji nisu vegani i uništavaju planet nego siromasima koji štete nekoj prebogatoj tvrtki u danskoj... a malo je reć da ni to ne radim :LEGO25:


19. Oct 2018. 14:14
Profile
AFOL

Joined: 11. Oct 2018. 16:37
Posts: 35
Post Re: Kopije LEGO kockica
Deni wrote:
hvala na informaciji, ali ljudima u klubu i na forumu (nadam se) ta je informacija bitna koliko i reakcija maje suput nakon sto je vidjela OVO


Gotovo svaki Lego YT kanal koji pratim ima te usporedbe i vrlo su gledane, čitaj, mnoge to zanima :)


19. Oct 2018. 14:17
Profile
User avatar

Joined: 20. Sep 2015. 20:02
Posts: 288
Location: Zagreb
Post Re: Kopije LEGO kockica
Quote:
Gotovo svaki Lego YT kanal koji pratim ima te usporedbe i vrlo su gledane, čitaj, mnoge to zanima :)


Ja sam dosad uvijek mislila da ljude zanima vidjet koliko je LEGO bolji od kopije i da su oni "u pravu" sto kupuju superiorniji produkt.
Ili sam to samo ja? :LEGO16:

_________________
YouTube channel BrickoMotion


20. Oct 2018. 21:12
Profile WWW
AFOL
User avatar

Joined: 20. Feb 2009. 21:12
Posts: 1630
Post Re: Kopije LEGO kockica
stumptown wrote:

A prije bih facepalmao svima koji nisu vegani


:LEGO16:


21. Oct 2018. 00:34
Profile WWW
AFOL

Joined: 11. Oct 2018. 16:37
Posts: 35
Post Re: Kopije LEGO kockica
BrickoMotion wrote:
Ja sam dosad uvijek mislila da ljude zanima vidjet koliko je LEGO bolji od kopije i da su oni "u pravu" sto kupuju superiorniji produkt.
Ili sam to samo ja? :LEGO16:


Vjerojatno, ali privlači i ta kontroverza kopiranja proizvoda od A do Ž. Razlika u cijeni nipošto ne odražava razliku u kvaliteti, tako da je to isključivo moralno pitanje.
Osobno ne bih kupio kupio kopiju kao zamjenu za original (u smislu: želim Lego proizvod, ali uzimam isti takav od druge firme), ali ima i gorih stvari koje radimo svakodnevno :LEGO41:


22. Oct 2018. 11:21
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 01. Oct 2012. 17:01
Posts: 1118
Location: Zagreb/Vinkovci
Post Re: Kopije LEGO kockica
"Razlika u cijeni nipošto ne odražava razliku u kvaliteti, tako da je to isključivo moralno pitanje."

Vrlo površno razmišljanje i to je prisutno nažalost kod većine ljudi. Cijenu ne definira samo i jedino kvaliteta nego i cijeli niz drugih (iz ovog primjera tebi 'nevidljivih') 'komponenti'. Čak bih rekao da je kvaliteta negdje u donjoj polovici faktora koji definiraju cijenu.

Lego će tako imati ljude koji su zaduženi za ispitivanje tržišta, dizajnere koji će osmisliti proizvode, stručnjake koji će istraživati nove materijale, ljude koji će biti odgovorni za testiranja i kvalitetu, stručnjake za marketing koji će te proizvode upakirati u celofan, platit će reklame, imat će službu za korisnike i podršku, otvorit će svoje brand trgovine u cijelom svijetu i da ne nabrajam dalje, ima toga još jako jako puno. I to sve jako puno košta novaca da bi se održalo. Nije tek tako Lego postao najveći proizvođač igračaka na svijetu i "prebogat" kako sam kažeš. U životu ti ništa ne pada sa stabla, koliko se potrudiš toliko ćeš i imati.

S druge strane imaš tvornicu u Kini koja će besramno kopirati gotovi proizvod u koji je netko uložio ranije sve nabrojano i utukao silu novaca, po vrlo upitnoj kvaliteti (djelomično si i sam naveo koji su problemi, a pitat ću te opet za godinu-dvije kad te kocke izgube "clutch power" jer su od nekvalitetne plastike) za 5 puta manji iznos. I onda se pitaš kako je to moguće. Eto tako kako sam napisao.

Ništa nije crno-bijelo, i uvijek treba pogledati neku širu sliku da bi se donosili neki zaključci ili sudjelovalo u raspravi.

_________________
http://www.brickset.com/search/?ownedBy=sule


22. Oct 2018. 11:53
Profile
AFOL

Joined: 11. Oct 2018. 16:37
Posts: 35
Post Re: Kopije LEGO kockica
Kao što sam rekao, prosječnog kupca se tiče samo kvaliteta i cijena proizvoda. Zaljubljenici su druga priča.

Ovo što si napisao zvuči kao da Lego svjesno ide u veliki trošak da bi kupci dobili ono nešto ekstra, što zvuči suludo.
Sve što tvrtke rade, rade za profit. Ako Lego ikog zapošljava i gubi na tome, to je zato što zahvaljujući tome neizravno dobivaju više na nekom drugom planu.
Trgovine po cijelom svijetu i praktički monopol na tržištu možda su i najvažniji faktor uštede. S obzirom na visoku vrijednost i malu veličinu proizvoda najam prostora i radnika im ne pada teško.
Plaće su i inače zanemariv trošak u većini firmi, osim u specifičnim situacijama.

A kockice stoje koliko stoje jer su itekako dobro procijenili koliko mogu dobiti za njih s obzirom na svoj položaj na tržištu i ne znam zašto ih opravdavati kad bi svi učinili isto na njihovom mjestu.
Lego bi bez sumnje mogao ići u prodaju po cijeni Lepina i tvrtka bi bez daljnjih rizika i pokušaja ekspanzije solidno poslovala, ali ne bi ni izdaleka bili najveći proizvođač igračaka na svijetu.

Inače, Lego oduvijek ima dosta nedostataka koje bi vjerojatno mogli ispraviti da im se isplati. Npr. mene iritira kad se "stakleni" elementi spakirani s drugim kockicama lagano izgrebu već u transportu do trgovine.
Čudni tragovi kalupa na specifičnim elementima, rubovi koji izgledaju pomalo sažvakano, još uvijek neujednačen clutch power, neujednačeni razmaci svih dijelova di se kockice trebaju samo dodirivati, a ne fizički spajati i sl.
E, i naljepnice... Katastrofa. Mogu zamisliti da je tiskanje na kockice skupo i dodatna komplikacija i razumio bih da to žele izbjeći i imati malo takvih kockica. Ali onaj osjećaj kad imaš kockicu s naljepnicom i onda je... ne znam... gledaš... jer se lako ošteti i odljepi ako je previše upotrebljavaš, a i to je ako imaš sreće pa nisi dobio naljepnice koje su već u kutiji popustile na rubovima. I onda dobiš cijeli taj 1x set naljepnica koje sve skupa ne dođu ni dolar... baš ono... dno :)

Ovo za dugotrajnu kvalitetu kopija ne znam... možda je zaista užas, nisam našao takva ispitivanja. No za "buy and forget" kako većina radi i s Legom će poslužiti.
No volio bih vidjeti kako se nečiji Lepin Imperial Star Destroyer spontano raspada na šok prisutnih :)


25. Oct 2018. 07:44
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 29. Aug 2012. 01:40
Posts: 1317
Location: Billund / Zagreb
Post Re: Kopije LEGO kockica
TLG ima veći problem s asocijacijom svog brenda s drugim proizvođačima nego što im ti proizvodi oduzimaju promet. Mislili bi da samo budala ne vidi da to nije lego, ali onda ste ih podcijenili. Puno ljudi vjeruje da su sve kockice iste, neki čak da je lego naziv za tu vrstu igračke. Ako prvi puta djete ili roditelj ima loše iskustvo s proizvodom, neće dalje ni pokušavati. Jedan falsificirani Millennium Falcon je neusporedivo manja šteta od jednog krivotvorenog juniors ili duplo seta. MF kupuju stariji fakini koji su svjesni da kupuju kopiju. Juniors set u offershitimi kupuje baka svom unuku koji garantirano neće imati puno iskustvo slaganja koje mu je lego namjenio.

To je naročito štetno na slabije razvijenim tržištima (ex socijalizam) gdje je LEGO brand prekratko i usko prisutan. Bez nostalgije nema afola.

Naljepnice su pozitivna stvar kod djece, većinom vole iskustvo ljepljenja naljepnica (tako barem tvrde u legu) Meni kao afolu su naljepnice također pozitivna stvar jer imam izbor. Neki elementi postoje samo s otiskom koji mi ograničuje funkcionalnost. Primjer Ponekad, pogotovo u skupljim setovima, bi otisci bili bolji, ali se i ta praksa mijenja na bolje. (Ako Bessa nije dizajner :p ).

_________________
Tražim azil u Fabulandu
Flickr


25. Oct 2018. 10:28
Profile WWW
AFOL

Joined: 11. Oct 2018. 16:37
Posts: 35
Post Re: Kopije LEGO kockica
Sven_F wrote:
TLG ima veći problem s asocijacijom svog brenda s drugim proizvođačima nego što im ti proizvodi oduzimaju promet. Mislili bi da samo budala ne vidi da to nije lego, ali onda ste ih podcijenili. Puno ljudi vjeruje da su sve kockice iste, neki čak da je lego naziv za tu vrstu igračke. Ako prvi puta djete ili roditelj ima loše iskustvo s proizvodom, neće dalje ni pokušavati. Jedan falsificirani Millennium Falcon je neusporedivo manja šteta od jednog krivotvorenog juniors ili duplo seta. MF kupuju stariji fakini koji su svjesni da kupuju kopiju.

Toga sigurno ima, ali ne znam koliko je prisutno. Bake ne kupuju tako često random kockice bez unukovog znanja... a i osim navedenog primjera teško da će ih i nać, a da nisu Lego.


Sven_F wrote:
Juniors set u offershitimi kupuje baka svom unuku koji garantirano neće imati puno iskustvo slaganja koje mu je lego namjenio.

Haha... iskustvo je actually super kad su ukrali sve što je bilo moguće, možda jedino proizvod nije trajan, ne znam :)


Sven_F wrote:
Naljepnice su pozitivna stvar kod djece, većinom vole iskustvo ljepljenja naljepnica (tako barem tvrde u legu) Meni kao afolu su naljepnice također pozitivna stvar jer imam izbor. Neki elementi postoje samo s otiskom koji mi ograničuje funkcionalnost. Primjer Ponekad, pogotovo u skupljim setovima, bi otisci bili bolji, ali se i ta praksa mijenja na bolje. (Ako Bessa nije dizajner :p ).


Ja i sad znojim zadnje kapljice znoja dok pokušavam nakeljit tu naljepnicu da na nešto liči, a kao klinac bih vjerojatno najprije fulao, pa onda vrištao i sve razbio :LEGO23:
Naravno, imaju i pozitivnih strana, iako to nije neka utjeha za frustracije negativnih...
Mogli su smanjit doživljaj s otiscima ili barem izbjeći situaciju gdje se pojedini element pojavljuje samo s otiskom i nikako drukčije.
Doduše, naljepnice na jeftiniji način nastavljaju Lego tradiciju samouništenja jer su se i otisci na svim mojim starim setovima izlizali od upotrebe do te mjere da sam ih ručno skidao do kraja da kocka na nešto liči :)


25. Oct 2018. 11:23
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 161 posts ]  Go to page Previous  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.