It is currently 19. Apr 2024. 01:34



Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next
MOC - osnove 
Author Message
AFOL
User avatar

Joined: 30. Aug 2017. 10:37
Posts: 71
Post Re: MOC - osnove
Od sutra sam na godišnjem i nema me u HR, tako da ću morati pričekati neku drugu izložbu, u ZG po mogućnosti.

Jučer sam malo čeprkala po kockicama i skužila da tu i proporcije mogu biti problem. Zidani roštilj koji je trebao ići kao dodatak je na kraju bio neproporcionalno velik naspram kuće, tako da ću morati prvo dići kat, a onda vidjeti kako stojimo s detaljima :D


31. Aug 2017. 08:06
Profile
Pridruženi član kluba
User avatar

Joined: 06. Dec 2011. 18:59
Posts: 884
Location: Svuda po malo :-)
Post Re: MOC - osnove
Potpisujem sve što su kolege rekli. Vidim da su i (pre)malo spominjali LDD - Lego Digital Designer, odličan (po meni) program sa gotovo svim kockama i mogućnostima.

Ja si prije nekog moca volim skicirati malo u tom programu pa vidim šta i kako.

_________________
http://brickset.com/sets/ownedby-chofus


31. Aug 2017. 09:45
Profile
User avatar

Joined: 06. Mar 2011. 01:11
Posts: 6904
Post Re: MOC - osnove
sam minifig nije proporcijonalan tako da, izbaci taj bug koji si uocila i ne zamaraj se s tim ;)

_________________
Image
KOCKICE NA FACEBOOKu!
"Information is not knowledge... Music is the best"
http://brickset.com/sets/ownedby-Deni


31. Aug 2017. 10:34
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 30. Aug 2017. 10:37
Posts: 71
Post Re: MOC - osnove
Deni wrote:
sam minifig nije proporcijonalan tako da, izbaci taj bug koji si uocila i ne zamaraj se s tim ;)


Ohoho, možda bude i neka slika kroz tjedan dana... neki semi MOC semi set :LEGO03:


31. Aug 2017. 10:36
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 31. May 2010. 07:39
Posts: 9500
Post Re: MOC - osnove
Obicno krenem od nekog manjeg segmenta. Na primjer, ako slazem zgradu, slozim tek vrata i dio zida da vidim kako izgleda ono sto sam si zamislila. Kad odlucim koju tehniku cu koristiti i koje boje mi trebaju, onda otprilike znam koliko kockica ce mi trebati. I naravno, uvijek ih fali. :LEGO49:
Kad sam slagala jedan od modela za koji sam koristila brdo sitnih dijelova, 1x1 i 1x2 plejtice, u LDD-u sam slozila jedan manji segment i onda ga kopipejstom uvecavala dok nisam dosla do dimenzija koje sam si zamislila i onda sam otprilike mogla vidjeti broj kockica koje trebam.
Kolekcija ce ti rasti s vremenom i tvojim potrebama. Ja sam se u klub uclanila s ravno 300 kockica u kolekciji, a prva kreacija je imala mozda 50 kockica i bila sklepana od svakakvih dijelova. :LEGO07:

Nemoj se ustrucavati pokazivati kreacije, pogotovo ako su nedovrsene. Super je pratiti neciji napredak tijekom gradnje prije nego vidis gotovu kreaciju. I uvijek mozes pitati ako negdje zapnes jer nisi sigurna kojom tehnikom se moze dobiti ono sto zelis. Svi smo jednom bili na pocetku slaganja i pomalo napredovali. Meni je i danas super kad netko uzme detalj iz nekog mog modela i slozi ga na potpuno drukciji nacin i otkrije mi neki super trik ili tehniku slaganja.

Setovi su za nekoga tko se tek upoznaje s kockicama dobar izvor razlicitih tehnika slaganja nekih osnovnih elemenata tipa vozila, ukrasni elementi na zgradama, neke funkcije, itd.

_________________
MOCpages
Flickr
Brickset
Steam


31. Aug 2017. 12:34
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 30. Aug 2017. 10:37
Posts: 71
Post Re: MOC - osnove
Ok, odmah mi je lakše, jer nemam baš rinfuze koliko bi htjela :LEGO16:

postavit ću onda kolibu s roštiljem ovih dana, kad uspijem završiti. Možda bude šarena. I neusklađena :LEGO20:


31. Aug 2017. 14:38
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 14:13
Posts: 8275
Location: Zagreb
Post Re: MOC - osnove
Kristijan7 wrote:
HappySeal wrote:
...dosad favorizirala setove, koje mi je još uvijek žao rastaviti zbog MOc-a.
Apsolutno razumijem :LEGO01: :LEGO07:

Glupost. :LEGO24:
Rastavi sve setove i neće ti biti žao čim vidiš koliko imaš kockica za MOC-ove. :LEGO05:

Poanta LEGO-a je preslagivanje i kreiranje. Bicikl kad kupiš nećeš podmazati, podesiti da ti savršeno paše i onda držati naslonjenog na zid dnevne sobe, zar ne? Vozit ćeš ga. :LEGO22:

Zamisli si to ovako: svaka stvar ima svoju svrhu, a kad se ne koristi u tu svrhu ─ tužna je. Kad složiš set i držiš ga na polici svaka kockica plače u sebi. Kad slažeš MOC-ove kockice su sretne. (Pukla me inspiracija dok slažem MOC za izložbu večer prije postavljanja. Nisam lud. :LEGO39: )

_________________
flickr YouTube Brickset


01. Sep 2017. 03:03
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 30. Aug 2017. 10:37
Posts: 71
Post Re: MOC - osnove
Ok, evo prvi dodatak - Star Wars zidani roštilj. SW jer je sazidan od viškova SW seta :D

Šareni zid sa stražnje strane ignoriramo. Kao i pokrpane plates, imala sam malo mjesta, a i dva seta koja su čekala razvrstavanje kockica tako da ih danas idem složiti dok se pakiram, pa koliko ide.

Image

Image

Vidim još mjesta za napredak i detalje koje nisam skužila dok nisam stavila fotke. Npr. Na vrh okruglog dimnjaka može ići neka kockica da izgleda kompletno. Isto tako ova bež kockica dolje možda nije najbolji odabir...

Pliz sugestije :)


01. Sep 2017. 09:39
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 30. Aug 2017. 10:37
Posts: 71
Post Re: MOC - osnove
Marin wrote:
Kristijan7 wrote:
HappySeal wrote:
...dosad favorizirala setove, koje mi je još uvijek žao rastaviti zbog MOc-a.
Apsolutno razumijem :LEGO01: :LEGO07:

Glupost. :LEGO24:
Rastavi sve setove i neće ti biti žao čim vidiš koliko imaš kockica za MOC-ove. :LEGO05:

Poanta LEGO-a je preslagivanje i kreiranje. Bicikl kad kupiš nećeš podmazati, podesiti da ti savršeno paše i onda držati naslonjenog na zid dnevne sobe, zar ne? Vozit ćeš ga. :LEGO22:

Zamisli si to ovako: svaka stvar ima svoju svrhu, a kad se ne koristi u tu svrhu ─ tužna je. Kad složiš set i držiš ga na polici svaka kockica plače u sebi. Kad slažeš MOC-ove kockice su sretne. (Pukla me inspiracija dok slažem MOC za izložbu večer prije postavljanja. Nisam lud. :LEGO39: )


Zasad nemam srca, posebno jer je stigao 10232 palace cinema i jer sam sinoć do pola noći razvrstavala kockice, pa me još duša boli (a i oči).


01. Sep 2017. 09:46
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 01. Dec 2012. 10:34
Posts: 2690
Location: Gradište/Županja
Post Re: MOC - osnove
Dobro nam došla!

Super ti je roštilj. I neka je iza šarenije, osim ako nije baš potpuno novi, nekorišteni roštilj. Čak možda i malo tamnije kockice, da simuliraju čađ. :LEGO24:
Možeš čak i umjesto donjeg 1x4 plate-a staviti onu malu rešetkastu 1x4 ogradicu... ili čak neki dio da glume cjepanice... a i nemoraš ništa, kao što rekoh, super izgleda.

Dosta članova svoje MOC-ove stavlja u istu temu tako da se može vidjeti sam napredak od početka do danas pa možeš vidjeti i tu vrstu evolucije, tako da te ne obeshrabri.
Kockica naravno nikad dosta... čak i ako imaš određenu količinu u stotinama komada uvijek će ti jedna nedostajati.

Kao što su kolege prije već pisali, dobar alat ti je LDD.
Ja osobno ništa ne stavljam prvo na papir, to sam napravio samo jednom i to na post-it papiriću hehe.
Lakše mi je direktno to raditi sa pravim kockicama, direktno iz glave. Ako mi trebaju neki omjeri/razmjeri onda samo pogledam sliku tako nečega, tek toliko da to izdimenzioniram (ako je ovo uopće riječ)

U svakom slučaju, mislim da nema nekog univerzalnog rješenja što ćeš i kako ćeš, varira od osobe do osobe.
Vidjet ćeš što ti najbolje paše.

Veselim se novim MOC-ovima, nemoj sad da čekamo dugo :LEGO27:

I poslušaj Marina. :LEGO24:

_________________
MOC Pages: http://www.mocpages.com/mocs.php?id=104982
Flickr: http://www.flickr.com/photos/monsinjor/
Brickshelf Gallery: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=511661


01. Sep 2017. 10:50
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 109 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.