It is currently 28. Mar 2024. 09:05



Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next
MOC - osnove 
Author Message
AFOL
User avatar

Joined: 30. Aug 2017. 10:37
Posts: 71
Post MOC - osnove
Hello, nova sam na forumu i nova u Lego svijetu. Igrala sam se kao klinka, ali ništa ozbiljno, da bi sada uz nezakonitoga krenula u otkrivanje svijeta Adult Fanova.

Pokrenula sam temu jer nisam naišla na sličnu u svih 14 stranica ovog PDF-a.

Želim naglasiti kako tek ulazim u svijet moc-a, a i moja kolekcija legića je poprilično ograničena. No, to nije problem, nabavit ćemo legiće, muče me stvari praktične prirode.

Trenutno se zabavljam time da nadograđujem setove koje imam. Npr. oko seta 31026 sam dodala još pločnika da mogu staviti više figura, a uskoro planiram i jesenski dekor. E sad, na kraju je ispalo da uopće nemam pojma koliko čega trebam, a da to liči nešto. :LEGO03: Nekih kockica imam viška, a drugih mi nedostaje. Želja mi je određene setove nadograditi tako da budu veći i opsežniji. Aktualna fascinacija mi je skupljanje 'mountain cabin' modela iz creator linije, pa bih pokušala složiti neku scenu iz prirode tj. planinarsku temu da mi polica bude koliko-toliko kohezivna.

Imam nekoliko pitanja, a na netu nailazim na različite odgovore.

1. Na koji način planirate svoje moc-ove, bilo kao ekspanziju postojećeg seta ili kompletno novi moc?
2. Koristite li nacrte, posebne programe ili izvadite kocke pa kako ide - ide?
3. Kako znate koliko kojih kockica treba?
4. Kupujete li dodatne dijelove ciljano ili kako naiđete na njih, pa ih čuvate 'za svaki slučaj'?
5. Ako nadograđujete set, na koji način rješavate problem stabilnosti i tlocrta?

Bit će sigurno još pitanja. Kada vidim vaše radove, malo sam ljubomorna, ja sam početnik u svakom pogledu, ali ujedno i fan najgore vrste jer sam godinama njurgala protiv legosa u stanu dok nisam skužila moc-ove i potencijal koji imaju. Sam samo mislim kako proširiti setove? :LEGO24:


30. Aug 2017. 12:38
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 29. Aug 2012. 01:40
Posts: 1317
Location: Billund / Zagreb
Post Re: MOC - osnove
Pozdrav Happy, dobrodošla.

Iako se na forumima to podrazumijeva, ponekad zelim dodatno naglasiti da se navedeno odnosi samo na moje osobno mišljenje i nikako ne zelim insinuirati da je to jedini ispravan nacin za raditi stvari.
Sve su jako indivualne prakse, svatko ima svoje nacine za planiranje mocova.

Mislim da je nadogradnja i modifikacija postojecih setova odlican uvod u stvaranje vlastitih kreacija.

Ja pocnem s nekim konceptom u glavi i najprije odlucim da li se odredene kljucne stvari mogu izvesti kockicama, na koji nacin i onda provedem nekad i par dana proucavajuci koji elementi postoje u kojim bojama i koliko su rijetki/nabavljivi za ono sto sam zamislio. (bricklink baza je neizvjesan alat za to) Za vece stvari je zgodno napraviti digitalni koncept u LDD-u ili slicnom programu cisto da dobijem dojam koliko kockica mi je otprilike potrebno i da vidim omjere i kako se medusobno slazu boje.
LDD alat koristim samo za stednju jer je svako novo narucivanje kockica novi trosak.

Ja kupujem setove samo radi kockica po tome koliko taj set ima potencijalno korisnih elemenata, a sto smatras korisnim ovisi o tvojim zeljama, no zna se koliko otprilike nesto vrijedi na bricklinku. Meni su npr. setovi s najgorim omjerom cijene i kolicine korisnih dijelova Architecture i StarWars teme, ali sto je set veci i skuplji, to je obicno i isplativiji. Npr. Modularce bi naveo kao univerzalno dobra kupnja za stvaranje zaliha kockica cak i ako te ne zanimaju zgrade.

Proces sakupljanja dovoljne kolicine elemenata da bi ravno iz ladice slozili bas ono sto smo zamislili, na zalost nije ni brz mi jeftin. Velika prednost djece je sto se ne zamaraju time sto njihova kuca ima ljubicasti dimnjak i pola zida u drugoj boji. Meni na zalost taj standard vise ne prolazi, ali srećom sto je kolekcija veca, to su izvanredni troskovi nadopune manji. Ako uspijes iskoristiti određene prednosti članstva u nekoj priznatoj LEGO zajednici, pobjediti na kakvom natjecanju, ostvariti kakvu suradnju s TLG ili pak uci u svijet recenzija, taj proces moze postati i osjetno povoljniji.

Sve ovisi koliko zelis dopustiti da ovaj hobi zavlada tvojim zivotom.

_________________
Tražim azil u Fabulandu
Flickr


30. Aug 2017. 14:00
Profile WWW
User avatar

Joined: 06. Mar 2011. 01:11
Posts: 6904
Post Re: MOC - osnove
Mislim da ti je najbolji uvod doci na nasu nadolazecu izlozbu, ovaj vikend u Karlovac i iz prve ruke dobiti uvid u velik broj mogucnosti, ali i limitacije i okviri ;)

_________________
Image
KOCKICE NA FACEBOOKu!
"Information is not knowledge... Music is the best"
http://brickset.com/sets/ownedby-Deni


30. Aug 2017. 14:09
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 01. Oct 2012. 17:01
Posts: 1117
Location: Zagreb/Vinkovci
Post Re: MOC - osnove
Sven je to jako lijepo sve napisao. Sve što te zanima je na individualnoj razini.

Ja bih još samo nadodao da ne možeš imati viška kockica, zapravo uvijek ti ih još nedostaje. To se možda tebi s trenutnom kolekcijom tako čini, ali ako zagrizeš u ovo malo ozbiljnije, onda ćeš shvatiti da kockica nikada dosta. I sve se mogu iskoristiti, samo im treba naći svrhu (npr. iskoristiti u gradnji na mjestima gdje se ne vide kao potpora za veću stabilnost moc-a i slično).

I dobrodošla na forum :LEGO05:

_________________
http://www.brickset.com/search/?ownedBy=sule


30. Aug 2017. 14:13
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 09. Oct 2014. 14:11
Posts: 849
Post Re: MOC - osnove
Sven je fino objasnio i argumentirao svoje stajalište i podržavam sve što je rekao. Ja ću još dodatno dgovoriti na tvoja pitanja sa svoje pozicije:

1. Ideja ide iz glave i onda jednostavno, kad uhvatim vremena, sjednem za stol i počnem se igrati - slaganje, preslagivanje i tako u nedogled. Znam da mnogi tako ne rade, ali volim taj proces zbog ideja koje mi inače ne bi pale na pamet.
2. Ne koristim ništa osim kockica ponajviše zato što vrijeme koje uspijem odvojiti za lego želim provesti s kockicama u rukama, a ne za računalom.
3. Ne znam dok ne počnem. Ako MOC ima recimo 4 otprilike jednaka segmenta složim prvi i vidim koliko će mi materijala faliti za ostale.
4. I jedno i drugo, ali puno više kupujem na ono što naiđem i pretposavljam da će mi trebati ili je jako dobar deal u pitanju.
5. Kad nadograđujem set obično ga i rastavim prije nadogradnje pa ne bude tih problema jer sve bude dobro ukomponirano.

Nadam se da će ti ovo pomoći, a siguran sam da će ostali forumaši dati jako različite odgovore :)

_________________
http://brickset.com/sets/ownedby-azizi4444


30. Aug 2017. 14:17
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 30. Aug 2017. 10:37
Posts: 71
Post Re: MOC - osnove
Hvala svima na iscrpnim odgovorima! Nisam očekivala toliku aktivnost!

Sule99 wrote:
Sven je to jako lijepo sve napisao. Sve što te zanima je na individualnoj razini.

Ja bih još samo nadodao da ne možeš imati viška kockica, zapravo uvijek ti ih još nedostaje. To se možda tebi s trenutnom kolekcijom tako čini, ali ako zagrizeš u ovo malo ozbiljnije, onda ćeš shvatiti da kockica nikada dosta. I sve se mogu iskoristiti, samo im treba naći svrhu (npr. iskoristiti u gradnji na mjestima gdje se ne vide kao potpora za veću stabilnost moc-a i slično).

I dobrodošla na forum :LEGO05:


Ok, jasno mi je da kockica nikad dosta, ali ja sam se našla u situaciji da naručujem paket, a da nemam pojma zapravo koliko čega trebam jer nisam znala kako pristupiti gradnji, a dosta mi je teško bilo vizualizirati što i kako. Na kraju sam otišla u Lego store, kupila po par šaka onih koje su mi se činile ok i koje su bile dostupne i na kraju mi je taj asfalt na knap. Izgleda kao prosječna zakrpana ulica u ZG.

Za ovu ideju s kolibama imam u glavi bolju viziju i zapravo bi za početak htjela dići jedan kat na 31048 (računam da mi je to poprilično ostvarivo, jer konstrukcija krova bi ostala ista, a i tlocrt, a i možda bi mogla okvirno izračunati broj kockica). Proširila bi i eksterijer tako da kada krene slaganje cijele scene imam barem neku sliku kako i što.

Sad smo dvoje fanova u stanu kompletno različitih tematskih interesa, tako da čak ni viškove ne možemo pretjerano đorati medusobno (on je na DC comics i SW), ali svakako trebam veću arhivu ovih dodatnih kocki jer sam dosad skupljala uglavnom setove i minifigures.


30. Aug 2017. 15:11
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 21. Nov 2009. 18:51
Posts: 4909
Post Re: MOC - osnove
Kod nas je teško doći do dijelova tako da svaki put kad kupujem, kupujem i za neke kreacije koje planiram napraviti u budućnosti.
Što se nacrta tiče možeš raditi odokativno ili staviti nacrt na ekran ispred njega staviš ono što radiš, smanjuješ ili povećavaš sliku dok se ne poklopi s tvojim pa vidiš gdje fulaš.

_________________
Flickr


30. Aug 2017. 15:33
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 30. Aug 2017. 10:37
Posts: 71
Post Re: MOC - osnove
Kada i ako se odvažim, možda postavim i sliku nekog svog MOC-a ili ako zapnem, vikat ću i tražit pomoć :LEGO04:

Sve je to još u začetcima jer sam dosad favorizirala setove, koje mi je još uvijek žao rastaviti zbog MOc-a.


30. Aug 2017. 15:38
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 03. Jun 2013. 20:20
Posts: 1898
Post Re: MOC - osnove
HappySeal wrote:
Kada i ako se odvažim, možda postavim i sliku nekog svog MOC-a ili ako zapnem, vikat ću i tražit pomoć :LEGO04:

Sve je to još u začetcima jer sam dosad favorizirala setove, koje mi je još uvijek žao rastaviti zbog MOc-a.


Apsolutno razumijem :LEGO01: :LEGO07:

_________________
Setovi koje imam: http://brickset.com/search/?ownedBy=Kristijan7


30. Aug 2017. 15:54
Profile
User avatar

Joined: 12. Sep 2011. 15:02
Posts: 2303
Location: Zagreb
Post Re: MOC - osnove
Bok Happy, dobro nam došla na forum!

Potpisujem Svena i ostale, i naravno iz prve ruke je najbolje. U Karlovcu smo više-manje svi na okupu radi izložbe,
tako da ćeš tamo moći pokupiti ideje i prijedloge. I naravno upoznati se sa članovima.

:LEGO07:

_________________
MOCpages
BrickSet
Steam and Skype: johnwalter1044


30. Aug 2017. 20:15
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 109 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.