It is currently 26. Apr 2024. 03:23



Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Thorinair Kreacije 
Author Message
AFOL
User avatar

Joined: 18. Oct 2015. 12:27
Posts: 30
Location: Osijek, Croatia
Post Thorinair Kreacije
Pozdrav!

Tek sam se registrirao na forum jer sam saznao za klub Kockice na izložbi u Osijeku. Jako mi je drago što postoji takva hrvatska grupa! :LEGO33:

Da odmah upozorim, zbog nedostatka standardnijih LEGO kocaka i različitih dijelova koje sam dobio dok sam bio mali, imam i nešto knockoff LEGO kocaka (Mega Blocks i slično), pa će se u mojim buildovima tu i tamo pojaviti. Rado bih ih zamijenio, ali eto, financije...
Htio bih se odmah ispričati zbog toga. :LEGO48:

Nego, tu ću postati neke od svojih buildova. Sastavljam različite stvari već godinama, onako, kad mi dođe. Nemam jako veliku kolekciju pa nemam baš puno mogućnosti. Uz to, više sam orijentiran prema Technicu i Mindstormsu (imam Mindstorms NXT set) pa često radje pravim različite praktične buildove. Evo da počnem, nešto što sam sastavio još tamo negdje u veljači, a i dalje mi stoji sastavljeno:


NXTJoy

Dakle, natrag u veljači sam jako puno igrao igru Space Engineers. Ali, imao sam samo jedan joystick, pa je bilo malo nezgodno za upravljati brodovima. Kako bih se snašao, odlučio sam da bih si možda mogao pomoći korištenjem LEGO-a.

Image
Cijelu sklop je u potpunosti zatvoren i spaja se sa računalom preko Bluetootha. Joystick se može micati po x i y smjerovima, a ima i 3 dodatna gumba. Cijeli software je pisan u službenom NXT softwareu, pa je programiranje trajalo jaaako dugo (i puno se crashalo). Na računalu se vrti "driver" koji sam napisao u C#. Driver interpretira pokrete od joysticka i pritišće odgovarajuće gumbe tipkovnice. Dok je istina da to nije prava analogna kontrola, i dalje se može isprogramirati jer software prima detaljne koordinate uživo sa NXT-a. Joystick je dizajniran da se drži u lijevoj ruci (kao komplement uz već postojeći desni joystick).

Image
Samu palicu sam dizajnirao tako da sam okružio dugački technic brick i masu žica sa gumama od kotača 2994 i čvrsto zatvorio otvore. Na stražnjoj strani se nalaze 2 touch senzora iz originalnog Mindstorms seta koji služe kao gumbi. Većina technic dijelova su iz seta 8480.

Image
Na prednjoj strani se nalazi još jedan gumb koji je touch senzor iz Mindstorms NXT seta. Svi gumbi su programibilni i mogu se dodijeliti bilo kojoj tipci na tipkovnici.

Image
Možda se dizajn palice čini neudoban, ali na nju ruka sjeda iznenađujuće udobno. Vjerojatno zbog mekane gume i podnožja koje drži ruku od propadanja.

Image
Kako bi joystick detektirao pomicanje palice po x i y koordinatama, koristio sam 2 Mindstorms NXT motora. S obzirom da ti motori imaju u sebi rotacijske senzore, rade sasvim savršeno za tu potrebu (makar bi vjerojatno bilo bolje da su pravi rotacijski senzori, NXT Motori su stvarno preglomazni... :LEGO47:). Srećom, s obzirom da su motori, susav ima i feature da se joystick zaključa. Kad se to aktivira, motori pozicioniraju palicu natrag na sredinu i nedozvoljavaju micanje. Također, ako dođe do odstupanja, koordinate se uvijek mogu resetirati na nulu.

Image
Image
Image
NXT brick se nalazi na desnoj strani. Radi lakšeg održavanja i promjene baterija, cijela sekcija ploča se može ukloniti što otkriva unutrašnjost i dozvoljava uklanjanje NXT bricka. Ovdje se također vidi da su donje ploče koje sam koristio iz starih setova kućica koje se više ne da nabaviti (osim možda na BrickLinku).

Image
Na prednjoj strani se nalazi LED koji svijetli ako joystick šalje pritisak tipke i slično. Također blinka ako je joystick lockan. Lampicu sam dizajnirao tako da sam ugradio NXT light sensor i po potrebi mu palim i gasim pomoćni LED.

Image
Evo jedne malo starije slike dok je još bilo u WIP fazi. Ovdje se vide svi unutrašnji dijelovi i žice.

Ispod se nalaze 2 videa ove stvari u akciji. Prvi video prikazuje software na NXT bricku i različite fizičke feature, a drugi video prikazuje driver na računalu i akciju u samoj igri.
Prvi video: https://www.youtube.com/watch?v=1bUguxFQYbM
Drugi video: https://www.youtube.com/watch?v=A6TysTHmFPk


Nadam se da vam se sviđa. :LEGO49:


19. Oct 2015. 13:35
Profile WWW
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 03. Jun 2013. 20:20
Posts: 1901
Post Re: Thorinair Kreacije
zakon čovječe :LEGO07:

_________________
Setovi koje imam: http://brickset.com/search/?ownedBy=Kristijan7


19. Oct 2015. 13:43
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 12. Sep 2013. 10:32
Posts: 60
Post Re: Thorinair Kreacije
Čovječe... Mogu pitati što si po zanimanju? Rekla bih elektroničar :LEGO04: jesam barem blizu? :LEGO03:
Meni je ovo bolje od ičeg drugog jer ima i svoju stvarnu funkciju! Iako mi izgleda ružno :LEGO20: (ono kao da je doputovalo iz 80tih) fascinantno mi je kako svaka kockica ima svoju svrhu! Odjednom igračka više nije igračka :LEGO04: iako služi igranju.. hehe koji paradoksi


19. Oct 2015. 13:48
Profile
User avatar

Joined: 06. Mar 2011. 01:11
Posts: 6904
Post Re: Thorinair Kreacije
welcome!
volim(o) ovakve prve postove i genijalne kreacije/rješenja :LEGO07:

ne kužim se ni malo u mindstorms, no moram pitati. jel bi bilo moguće s ovakvim (ili sličnim) joystickom upravljati cravlera?

_________________
Image
KOCKICE NA FACEBOOKu!
"Information is not knowledge... Music is the best"
http://brickset.com/sets/ownedby-Deni


19. Oct 2015. 13:49
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 18. Oct 2015. 12:27
Posts: 30
Location: Osijek, Croatia
Post Re: Thorinair Kreacije
Makonja wrote:
Čovječe... Mogu pitati što si po zanimanju? Rekla bih elektroničar :LEGO04: jesam barem blizu? :LEGO03:

Elektrotehnički fakultet u Osijeku. :LEGO04: Smjer računarstva, programiram i u slobodno vrijeme.

Deni wrote:
jel bi bilo moguće s ovakvim (ili sličnim) joystickom upravljati cravlera?

Nisam siguran na što misliš. Ali sigurno bi se dalo upravljati i nekakvim crawler NXT vozilom i nekakvom dungeon crawler igrom. :LEGO70:

Hvala, ljudi! :LEGO07:


19. Oct 2015. 13:57
Profile WWW
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 31. May 2010. 07:39
Posts: 9500
Post Re: Thorinair Kreacije
ljudi, pa di ste vi svi dosad bili? stalno mislimo da smo okupili više-manje sve dobre slagače i ljubitelje kockica, a onda svako malo odnekud iskoči još majstora. :LEGO07:

ovo je odlično, svaka čast.

_________________
MOCpages
Flickr
Brickset
Steam


19. Oct 2015. 14:09
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 18. Oct 2015. 12:27
Posts: 30
Location: Osijek, Croatia
Post Re: Thorinair Kreacije
Puno hvala! :LEGO71:


19. Oct 2015. 14:39
Profile WWW
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 19. Feb 2009. 14:10
Posts: 4810
Post Re: Thorinair Kreacije
Wow. krasno. :LEGO29: Htio bih svakako to vidjeti na nekom filmiću :LEGO04:

_________________
moji setovi ako ikoga zanima: http://www.brickset.com/search/?ownedBy=Veeborg


19. Oct 2015. 15:43
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 18. Oct 2015. 12:27
Posts: 30
Location: Osijek, Croatia
Post Re: Thorinair Kreacije
Imaš 2 YouTube linka u postu. :LEGO05:


19. Oct 2015. 15:47
Profile WWW
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 19. Feb 2009. 14:10
Posts: 4810
Post Re: Thorinair Kreacije
Ah da, kak mi je samo promaklo :LEGO24:
Fora si ti to posložio :LEGO75:

_________________
moji setovi ako ikoga zanima: http://www.brickset.com/search/?ownedBy=Veeborg


19. Oct 2015. 15:51
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 43 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.