It is currently 28. Mar 2024. 09:34



This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Molim pomoć informatičara - problem:usb napajanje hard diska 
Author Message
Upravni odbor
User avatar

Joined: 13. Sep 2010. 16:59
Posts: 3691
Post Molim pomoć informatičara - problem:usb napajanje hard diska
Dakle: imam 3 externa Passport Western Digital hard diska. Nemaju posebno napajanje neg se automatski napajaju preko USB-a. Kada je uključen samo jedan sve radi ok, ali kad stavim 2 onda mi jednog "izbacuje"-kao da ga fizički isključim pa opet uključim pri ćemu se pali "autoplay", ili mi izleti error u slučaju da kopiram fajlove. Mislio sam da je do drajvera i prešao sam na Win7, ali problem je ostao.
Poznanik mi je rekao da je stvar u napajanju i da trebam u BIOS-u poštelat napajanje za USB..
Pitanje1: da li je to to?
Pitanje2: molim vas bar neki link za tutorial kako se to radi jer me ne veseli čačkanje po BIOSU na "rekla-kazala"
Unaprijed zahvalan!

_________________
Instagram
Flickr, owned Brickset, wanted


16. Mar 2011. 10:21
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 22. May 2010. 09:14
Posts: 795
Location: Zagreb
Post Re: Molim pomoć informatičara - problem:usb napajanje hard d
Da napajanje ti je najvjerojatnije problem. Ja imam jedan externi i neće ga prepoznati ako a spajam naprijed u tower, dok ako joystick držim spojenim, nemam problema. Za "naštelavanje" preko BIOS-a ne znam, ali ne preporučam petljanje po BIOS-u ako ne znaš što radiš. Najsigurnije rješenje ti je nabaviti jače napajanje. Spaja se sa 2 konektora i 4 vijka nije preskupo i full je idiotproof.

_________________
"Some people see things as they are and say why? I dream things that could be and ask why not?
Robert Francis Kennedy 1925 - 1968
http://www.brickset.com/search/?ownedBy=zhorv


16. Mar 2011. 10:41
Profile
Upravni odbor
User avatar

Joined: 13. Sep 2010. 16:59
Posts: 3691
Post Re: Molim pomoć informatičara - problem:usb napajanje hard d
:mrgreen: kad si kod "idiotproof" - kaj trebam TOČNO pitat stričeka u dućanu da dobijem to?

_________________
Instagram
Flickr, owned Brickset, wanted


16. Mar 2011. 10:48
Profile
User avatar

Joined: 20. Feb 2010. 15:59
Posts: 2716
Location: Zagreb
Post Re: Molim pomoć informatičara - problem:usb napajanje hard d
Problem jest u napajanju, ali je pitanje je li u napajanju u smislu u kojem kaže brvrz. Ono što je češće jest problem da USB 2.0 preko sebe ne može dati dovoljno struje za jače potrošače - stariji vanjski usb diskovi su to tako rješavali da si na kablu imao dva utikača i morao zauzeti dva USB-a. Novijima ne treba toliko struje pa je jedan USB dovoljan, ali može se pojaviti problem ako upogoniš dva istodobno.

Za rješavanje problema prvo je pitanje: spajaš li ih na USB utičnicu diretno na matičnu ploču (dakle - na neku rupu na stražnjoj strani kutije računala) ili preko nekog vanjskog huba (u posebnoj kutijici, na monitoru, tastaturi)? Svi ovi posrednici su strujno manje sposobni (pogotovo ako nemaju dodatno vlastito napajanje) i za početak trebaš probati spojiti direktno na matičnu, pa vidjeti rezultat.

Tek ako ni tako ne radi, treba istraživati je li samo PC-jevo napajanje preslabo itd. - za ocjenu toga trebali bi detalji o karatkeristikama računala.

(Usput, USB 3.0 je riješio taj problem, ali njega za sada malo tko ima i utikač se lako prepozna.)


16. Mar 2011. 10:57
Profile
Upravni odbor
User avatar

Joined: 13. Sep 2010. 16:59
Posts: 3691
Post Re: Molim pomoć informatičara - problem:usb napajanje hard d
Spajam direktno na matičnu.. E sad treba naći tu knjižicu od kompa :LEGO26: ... tnx..javim se kad dojdem do više informacija..

_________________
Instagram
Flickr, owned Brickset, wanted


16. Mar 2011. 11:02
Profile
Pridruženi član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 11:58
Posts: 1558
Post Re: Molim pomoć informatičara - problem:usb napajanje hard d
napajanje za USB se nemože poštelava, neznam tko ti je to rekao, ali se uglavnom slažem sa svim što je eustahije napisao osim toga da je problem automatski u napajanju, pitanje je ono što te i eustahije pitao tj. probaj ukopčaj obadva diska iza u matičnu i vidi jel onda radi je nekad prednji usb-ovi nemaju napajanje (vidio par slučajeva) a ako ni onda ne funkcionira posudit ću ti ja prvo napajanje da provjeriš jeli i do toga jer dobra napajanja su 500kn + i netrebaš knjižicu nego samo odi u my computer, desni klik, properties i u ''sedmici'' bi ti odma u sredini trebao napisati podatke od kompa

_________________
Flickr_BrickBro_
MOCpages


Last edited by slamaskin on 16. Mar 2011. 11:40, edited 1 time in total.



16. Mar 2011. 11:36
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 24. Jul 2009. 22:42
Posts: 148
Location: Enclave Oil Rig
Post Re: Molim pomoć informatičara - problem:usb napajanje hard d
Tu se može raditi samo o dvije stvari.

Ili je napajanje preslabo ili je USB sabirnica malo niže kvalitete.

Sumnjam kako je napajanje slabo jer danas sva računala imaju bar 400 Watno napajanje. Kad smo već kod toga, koje napajanje imaš?

Najvjerojatnije je stvar i sabirnici niže kvalitete. O kojoj se matičnoj tu radi?
Neke sabirnice nisu baš dobre u simultanom "davanju" struje većoj količini "jačih" potrošača. Pretpostavljam kako se tu radi o HDDovima koji svi idu samo preko jednog USB priključka u matičnu. Ako je to točno, onda svi pokušavaju iskoristiti puni potencijal USB sabirnice, a ona u isto vrijeme ne može "servisirati" više takvih uređaja u isto vrijeme.

Stvar je u tome što napajanje tih HDDova ide preko matične, a ne izravno preko napajanja. USB voltažu nije moguće mijenjati, a i najbolje je po tome ne kopati ako se ne razumije u BIOSe jer bi slučajno mogao dići voltažu nečega što ne treba.

Tu nekakvog trajnijeg rješenja, osim korištenja jednog po jednog diska, nema (možda kupnja nove matične, ali mislim kako bi to bio čisti "overkill").

_________________
"... and the world will become my playground"


16. Mar 2011. 11:40
Profile WWW
Pridruženi član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 11:58
Posts: 1558
Post Re: Molim pomoć informatičara - problem:usb napajanje hard d
a postoji mogućnost i da nije ukopčano dodatno 4pinsko napajanje u matičnu ploču, frendu se zbog toga stalno komp gasio jer je grafička vukla previše struje ukopčano i popravljeno

_________________
Flickr_BrickBro_
MOCpages


16. Mar 2011. 11:41
Profile
Upravni odbor
User avatar

Joined: 13. Sep 2010. 16:59
Posts: 3691
Post Re: Molim pomoć informatičara - problem:usb napajanje hard d
dakle da sumiram:
uvijek koristim stražnje portove, direktno na matičnu

properties od my computer kaže:
Intel(R) Core (TM) i5 CPU 750 @2.67 GHz 2.67 GHz
RAM: 4.00 gb
64-bit Operating System

Device menager kaže:
Computer: ACPI x64 based PC
ne znam točno koji vrag je sad bitan od ostalih stvari u device menageru ali sam napravio screenshot od "System devices"

Image

_________________
Instagram
Flickr, owned Brickset, wanted


16. Mar 2011. 13:47
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 25. Jul 2009. 23:49
Posts: 1466
Location: The Invisible Bridge
Post Re: Molim pomoć informatičara - problem:usb napajanje hard d
Ma oj, najlakše ti je odšarafiti bočnu stranu računala i vidjeti što piše na napajanju, trebala bi velikim fontom biti oštampana njegova snaga. ^^

_________________
No matter where you go, everyone's connected.
MyAnimeList ~ Steam ID


16. Mar 2011. 15:24
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.   [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.